Czym się powinien charakteryzować dobry ginekolog

Ginekolog dla wielu kobiet jest specjalistą szczególnym, ponieważ w czasie wizyt w jego gabinecie omawiamy z nim kwestie bardzo intymne. Zależy nam nie tylko na profesjonalnym przeprowadzaniem badań, ale także nad wyjątkowym zrozumieniem. Wizyta u każdego lekarza zaczyna się od rozmowy – wyjaśniamy, co dokładnie sprowadza nas do gabinetu i jakie są nasze oczekiwania. Czy zależy nam wyłącznie na badaniach kontrolnych, czy może mamy problem ze swoim zdrowiem i chcemy go w jakiś sposób rozwiązać? Ginekolog powinien mieć cechy dobrego specjalisty i zdolności dobrego psychologa, by bez problemu otworzyć się przed nim i opowiedzieć o sprawach, które często nas krępują, choć są jak najbardziej naturalne.

Cierpliwy człowiek, który okazuje nam zrozumienie

Wszyscy oczekujemy od lekarzy życzliwości i czasu na rozmowę. Trudno wyobrazić sobie, że wchodzimy do gabinetu, opowiadamy o swoich problemach, a lekarz nawet na nas nie zerka, tylko uparcie wpatruje się w kartotekę i nerwowo potrząsa długopisem. Poza standardowymi wizytami kontrolnymi do ginekologa może sprowadzić nas wiele różnych spraw i problemów. Przykład? Chcemy zmienić sposób antykoncepcji, zależy nam na zajściu w ciążę i chcemy się do tego odpowiednio przygotować, albo niepokoją nas pewne objawy i chcemy dowiedzieć się, co w tej sytuacji możemy zrobić. Lekarz powinien nas wysłuchać i rzeczowo rozwiać nasze wątpliwości. Żyjemy w biegu, więc bardzo cenimy sobie czas, który poświęca nam lekarz podczas wizyty. Zależy nam na tym, by tego czasu było na tyle dużo, abyśmy mogły spokojnie, swobodnie i konkretnie porozmawiać. Ciekawostka: choć teoretycznie płeć lekarza nie ma żadnego wpływu na jego kompetencje, wiele kobiet uważa, że mężczyźni-ginekolodzy z większym zrozumieniem podchodzą do problemów swoich pacjentek i są znacznie delikatniejsi, czyli rozmowa z nimi jest mniej krępująca.

Dobry specjalista z odpowiednim zapleczem technologicznym

Lekarz każdej specjalizacji powinien być oczywiście kompetentny i otwarty na najnowsze osiągnięcia medycyny. Czasami do rozpoznania problemu wystarczy wywiad i standardowe badanie ginekologiczne, a czasami potrzebne są dodatkowe badania

– Fachowy lekarz bez wahania da nam skierowanie na takie badania i wyjaśni, co mogą pokazać jego wyniki i dlaczego warto je zrobić. Jeśli chcemy mieć pewność, że gabinet, do którego chcemy się wybrać, jest dla nas odpowiedni, sprawdźmy lub zapytajmy o jego zaplecze technologiczne. Dziś trudno wyobrazić sobie nowoczesny, prywatny gabinet ginekologiczny bez ultrasonografów, które pozwalają na uzyskanie obrazu 3D i 4D – mówi nam przedstawiciel Gabinetu ginekologicznego Pawlik z Poznania.

Pamiętajmy też, że lepszy i nowocześniejszy sprzęt daje dokładniejsze wyniki. Może nam się wydawać, że kiedy wybierzemy lekarza z czterdziestoletnim doświadczeniem, który dysponuje „analogowym” urządzeniem, to on i tak zobaczy na nim więcej, niż młodszy lekarz na USG 4D – jednak nie jest to odpowiedni tok myślenia. Podsumowując: profesjonalny gabinet ginekologiczny powinien się na bieżąco rozwijać, także pod względem technologii.