Czym zajmuje się optometrysta?

Każdy, kto nosi okulary korekcyjne musiał się choć raz w życiu zetknąć z optometrystą. Tymczasem, gdyby przeprowadzić sondę na ulicach polskich miast zapewne niewiele osób wiedziałoby, kto to jest i czym się zajmuje. Odpowiadając na to pytanie w dużym uproszczeniu, okulista leczy choroby oczu, optometrysta koryguje wady wzroku i dobiera szkła okularów.

Dlaczego większość z nas uważa, że jeśli potrzebuje okularów, musi udać się do okulisty?

Polski system zakłada, że w przypadku jakichkolwiek problemów z oczami trafiamy do lekarza okulisty i jeśli pojawiła się u nas wada wzroku i potrzebujemy okularów, on odsyła nas dalej. Na zachodzie odbywa się to w odwrotnej kolejności. Specjalistą pierwszego kontaktu jest optometrysta. Jeśli naszą jedyną potrzebą jest korekcja wzroku i dobór szkieł, już na tym etapie otrzymamy niezbędną pomoc. Jeśli jednak w oczach pojawiły się jakieś zmiany chorobowe i konieczna jest konsultacja okulisty, zostaniemy o tym poinformowani i odesłani do niego. Ten system wydaje się być optymalny i zdecydowanie skróciłby czas oczekiwania do lekarzy, bo trafiałyby tam przypadki, które rzeczywiście powinny trafić.
Gabinety optometrystów zwykle działają przy salonach optycznych. Spytaliśmy jednego z optyków Janusza Kozińskiego, dlaczego zdecydował się na takie rozwiązanie u siebie.

Zależy nam na jak najbardziej profesjonalnej obsłudze klienta i poprawieniu jego komfortu widzenia, dlatego wyposażyliśmy gabinety w nowoczesny sprzęt optyczny, a naszym Klientom proponujemy badanie wzroku u Optometrysty.

Jak przebiega wizyta?

Wizyta standardowo zaczyna się od wywiadu. Pytania mogą dotyczyć przebytych chorób przewlekłych czy zakaźnych, skłonności do nadciśnienia, cukrzycy, chorób okulistycznych. Już na tym etapie zdarza się kierować pacjenta do okulisty lub innego specjalisty. Następnie odbywa się badanie ostrości wzroku polegające na czytaniu z odległości symboli na tablicy. Druga część to tzw. badanie obiektywne, potocznie nazywane jest komputerowym. Te wstępne badania dają nam ogólne pojęcie, z jakimi wielkościami korekcji mamy do czynienia, często pozwala określić kształt rogówki. Jednak niezbędne jest również subiektywne badanie wzroku. Polega ono na dobraniu szkieł optycznych poprzez zastosowanie szeregu testów, aż otrzymamy najostrzejszy obraz dla pacjenta.
Na podstawie powyższych badań optometrysta dobiera szkła okularowe czy soczewki kontaktowe. Dopasowanie konkretnych opraw okularowych to już zadanie optyka.

śr. ocena 5 / głosów 5