Historia metody McKenziego

Metoda McKenziego jest jedną z najbardziej znanych i cenionych metod leczenia przewlekłych bólów kręgosłupa. Jej niezwykła skuteczność sprawia, że dziś z jej założeń korzystają fizjoterapeuci niemal na całym świecie. Także w Polsce z powodzeniem działa filia Międzynarodowego Instytutu McKenziego. W naszym artykule krótko opisujemy historię tej metody oraz jej ogólne założenia.

Kim był twórca metody?

Twórcą tej metody leczenia przewlekłych i okresowych bólów okolic kręgosłupa jest nieżyjący już niestety nowozelandzki fizjoterapeuta Robin McKenzie. Urodził się w 1931 r. w Auckland w Nowej Zelandii. Tytuł naukowy oraz uprawnienia do wykonywania zawodu fizjoterapeuty zdobył w 1952 roku kończąc New Zealand School of Phisiotherapy w Dunedin. Później prowadził prywatną praktykę w Wellington oraz pracował jako fizjoterapeuta w wielu innych klinikach w Nowej Zelandii.

Nad autorską metodą leczenia bólów w okolicach kręgosłupa zaczął pracować, gdy zauważył, że duża część przychodzących do niego pacjentów odczuwa wyraźną ulgę na skutek wykonywania pewnych specyficznych ruchów, a czasem nawet przybierania określonych pozycji statycznych. Na początku taka zależność była przez niego obserwowana przede wszystkim u osób, którym dokuczały bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Z czasem doszedł do wniosku, że zależność pomiędzy wykonywaniem określonych ruchów a zanikiem objawów bólowych musi być spowodowana tym, że tego typu dolegliwości mają podłoże mechaniczne, czyli są spowodowane mechanicznymi uszkodzeniami w obrębie kręgosłupa. Stało się to punktem wyjścia do opracowania skutecznej metody radzenia sobie z bólami kręgosłupa.

Leczenie przyczyn, a nie objawów

Według późniejszych badań McKenziego, bóle o podłożu mechanicznym dotyczą aż 97 proc. wszystkich tego typu dolegliwości. Oznacza to, że inne przyczyny bólu, czyli np. choroby ogólnoustrojowe, to tylko około 3 proc. przypadków. McKenziemu udało się także dokładnie określić, dlaczego dochodzi do powstania uszkodzeń mechanicznych. Okazało się że w większości przypadków są one spowodowane nieutrzymywaniem przez pacjentów prawidłowej postawy w trakcie siedzenia. W wyniku tego kręgosłup traci swoją naturalną pozycję na rzecz pozycji bardziej przygiętej oraz traci elastyczność. Z czasem może również dojść do powstania w jego obrębie mikrouszkodzeń, które są bezpośrednią przyczyną odczuwania bólu..

Znając już przyczyny powstawania przeciążeń i uszkodzeń w obrębie kręgosłupa, McKenzie stworzył autorski system klasyfikacji dolegliwości bólowych oraz opracował metody ich leczenia. Głównym założeniem metody jest przyjęcie prawidłowych nawyków dotyczących utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Część pacjentów, w celu odwrócenia zaistniałych w obrębie kręgosłupa zmian, musi również wykonywać indywidualnie dobrane ćwiczenie.

Więcej informacji na temat metody McKenziego można znaleźć na stronie polskiej filii Instytutu McKenziego w Poznaniu.

śr. ocena 5 / głosów 5