Implantologia stomatologiczna – co warto wiedzieć?

Implanty zębowe są powszechnie uważane za najlepszą metodę odbudowy utraconych zębów. Wszczepienie implantu jest bowiem jedyną możliwością na odbudowę nie tylko korony zęba, ale także jego korzenia. Z tego względu implantologia stomatologiczna umożliwia nie tylko idealna odbudowę estetyki uśmiechu, ale również przywrócenie pełnej funkcjonalności układu żucia. Co jeszcze warto wiedzieć o implantach i implantologii?

implanty-zebowe

Jak zbudowane są implanty stomatologiczne?

Cechy implantów stomatologicznych oraz wszystkie ich zalety są oczywiście powiązane z ich budową. Odbudowa korzenia zęba jest możliwa dzięki wszczepianej w dziąsło lub żuchwę pacjenta, wykonanej z tytanu, któregoś z jego stopów lub z cyrkonu, śrubie. Element ten często jest nazywany także filarem implantu, z tego względu że jest on najważniejszym elementem odbudowy utraconego zęba. To on umożliwia uzyskanie tak doskonałych rezultatów odbudowy zębów. Filar implantu sprawia bowiem, że odbudowany ząb jest stabilny i wytrzymały na wszystkie zachodzące w jamie ustnej obciążenia mechaniczne.

Po wszczepieniu w dziąsło lub żuchwę implantu zębowego przymocowuje się do niego jeszcze łącznik oraz koronę protetyczną, czyli element decydujący o estetyce uśmiechu.

Jakie jest prawdopodobieństwo przyjęcia wszczepu?

Żeby wszczepienie implantu zakończyło się sukcesem, filar musi zostać „obrośnięty” przez tkankę kostną, co jest możliwe tylko wówczas jeżeli zostanie przyjęty przez organizm. Materiały z których może być wykonany filar, czyli tytan lub cyrkon, nie są przypadkowe. Oprócz wysokiej wytrzymałości na obciążenia, zapewniają one bowiem również wysoką biozgodność z tkanką kostną człowieka.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, implantolog z Kliniki Stomatologicznej Maxdent we Wrocławiu:

Biozgodność najczęściej wykorzystywanego do tworzenia implantów stomatologicznych tytanu, powoduje że tkanka kostna nie traktuje wszczepianego elementu jako intruza, tylko jako swoją integralną część. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu, po umieszczeniu w dziąśle lub żuchwie implantu, wokół niego zaczynają się odbywać naturalne procesy regeneracyjne kości. Oprócz przyjęcia implantu, powoduje to także zniwelowanie ryzyka powstawania naturalnej po utracie zębów atrofii, czyli procesów zanikowych kości.

Korona protetyczna, czyli odbudowa estetyki uśmiechu

Ostatnia ważna zaletą odbudowy uzębienia poprzez wszczepienie implantów stomatologicznych jest możliwość idealnej odbudowy estetyki uśmiechu. Elementem, który to umożliwia jest nadbudowywana do filaru implantu korona protetyczna. Najlepsze efekty można osiągnąć poprzez zastosowanie koron ceramicznych. Materiał ten swoja barwą i faktura najbardziej przypomina naturalne szkliwo zębów.

śr. ocena 5 / głosów 5