Jak wyleczyć nadpotliwość?

Nadpotliwość jest uporczywą dolegliwością, na którą uskarża się bardzo wiele osób. Nadmierne wydzielanie potu jest kłopotliwe i wpływa na naszą samoocenę. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na poradzenie sobie z tym problemem. W zależności od miejsca występowania nadmiernego wydzielania potu, pacjenci mogą się poddać laseroterapii lub leczeniu polegającemu na wstrzyknięciu toksyny botulinowej, czyli botoksu. Która metoda jest lepsza?

nadpotliwosc

Kiedy mówimy o nadpotliwości?

Zanim opiszemy metody leczenia nadpotliwości, skupimy się na tym, kiedy możemy powiedzieć, że pacjent choruje na nadpotliwość. Sprawa nie jest taka prosta, jak się to może wydawać. Nie istnieją bowiem żadne ogólnie przyjęte normy, które regulowałyby kwestie prawidłowej ilości produkowanego potu. Jej ilość zależy od wielu czynników, m.in. od klimatu, w którym żyjemy oraz trybu życia i aktywności fizycznej. Pojęcie nadpotliwości jest więc bardzo często subiektywną oceną pacjenta, który stwierdzając, że cały czas ma mokre pachy, skórę  i dłonie, chciałby coś z tym zrobić i zgłasza się ze swoim problemem do lekarza. Pamiętajmy bowiem o tym, że taka dolegliwość może nam znacznie utrudnić życie i pogarsza nasz komfort.

Leczenie nadpotliwości

Jak już wspominaliśmy, nadpotliwość może być widoczna przynajmniej w kilku miejscach na ciele. Może bowiem dotyczyć konkretnych obszarów ciała, np. pach, stóp, dłoni czy obszarów twarzy, ale może mieć też postać uogólnioną i dotyczyć wszystkich lub części tych obszarów jednocześnie. W zależności od rodzaju nadpotliwości, można wybrać jedną z dwóch metod leczenia: laseroterapię lub wstrzykiwanie toksyny botulinowej.

W przypadku nadpotliwości w okolicach pach pacjenci mogą się poddać laseroterapii. W trakcie takiego zabiegu lekarz rozpuszcza wiązką lasera gruczoły potowe, co sprawia, że możliwe jest ograniczenie produkcji potu o 50-75 proc. Laseroterapia jest stosunkowo nową metodą leczenia nadpotliwosci i póki co jej stosowanie jest możliwe jedynie w przypadku nadmiernego wydzielania potu w okolicach pach.

Znacznie bardziej uniwersalną metodą leczenia nadpotliwości jest wstrzykiwanie toksyny botulinowej, czyli botoksu. Substancja ta wielu osobom kojarzy się jedynie z wygładzaniem zmarszczek, jednak tak naprawdę ma znacznie szersze zastosowanie w medycynie. Wykorzystuje się ją bowiem również w zwalczaniu bólów migrenowych, bruksizmu, zeza czy nadmiernej sztywności mięśni oraz w leczeniu nadpotliwości.

Leczenie nadpotliwości z użyciem toksyny botulinowej jest stosunkowo proste i można je wykonać przede wszystkim w klinikach medycyny estetycznej, np. przychodni High-Med w Warszawie. Zabieg polega na wprowadzaniu we wcześniej określone miejsca pod skórą botoksu. Iniekcje wykonuje się przy użyciu bardzo cienkiej igły, po wcześniejszym zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Botulina powoduje blokowanie impulsów nerwowych, a w efekcie skurczów mięśni przywłośnych, które odpowiadają za pobudzanie i opróżnianie gruczołów potowych. Całkowity efekt zabiegu pojawia się po około tygodniu od jego wykonania. Utrzymuje się przez około pół roku, jednak w niektórych przypadkach, po kilku powtórzeniach, dochodzi do całkowitego zlikwidowania problemu.

śr. ocena 5 / głosów 6