Jak znaleźć dobrego ortodontę?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która ma za zadanie korygowanie nieprawidłowego zgryzu. Chociaż najczęściej pacjentami ortodontycznych gabinetów są dzieci i młodzież, coraz chętniej odwiedzają je także dorośli, chcący poprawić swój uśmiech. Jednak korzyści, płynące z regularnych wizyt u ortodonty, nie ograniczają się jedynie do estetyki; równie ważne jest zachowanie zdrowych zębów przez całe życie. Jak znaleźć dobrego ortodontę?

ortodonta

Istnieje wiele różnych przyczyn nieprawidłowego zgryzu; ssanie kciuka w dzieciństwie, wady genetyczne, mechaniczne uszkodzenie szczęki. Współczesna ortodoncja oraz najnowocześniejsze aparaty ortodontyczne pozwalają na wyprostowanie nawet najbardziej krzywych zębów. Ważne, aby znaleźć dobrego specjalistę. Jak to zrobić?

Popytaj znajomych

Zróbmy wywiad wśród przyjaciół, znajomych i rodziny i skorzystajmy z usług specjalisty, którego nam polecą. Mają już oni bowiem doświadczenie we współpracy z konkretnym lekarzem i będą mogli udzielić nam kilka cennych wskazówek.

Warto także zasięgnąć opinii w Internecie, na różnego rodzaju forach lub grupach dyskusyjnych. Dobry ortodonta będzie cieszył się pozytywną opinią, a pacjenci wyrażać się będą o nim w superlatywach. Zwróćmy uwagę, czy oprócz profesjonalizmu, wskazują także na takie cechy jak:

  • empatia
  • łatwość nawiązywania kontaktu
  • umiejętność stworzenia relacji, w której pacjenci czują się bezpiecznie.

Często polecanym gabinetem jest gabinet ortodontyczny Ewy Hornik-Pietrzyk. Pacjenci chwalą go sobie głównie ze względu na wysoki poziom wykonywanych usług oraz miłą, bezstresową atmosferę.

Liczy się pierwsza wizyta

Innym sposobem na znalezienie dobrego ortodonty jest zapisanie się na pierwszą, wstępną wizytę. Będziemy mieli okazję wówczas sprawdzić stan wyposażenia gabinetu, jakość sprzętów, którymi ortodonta dysponuje, a także stopień profesjonalizmu lekarza.

Po przeglądzie stanu uzębienia, dobry ortodonta zaproponuje wstępny plan leczenia oraz wskaże najważniejsze problemy do rozwiązania. Pamiętajmy jednak, że do prawidłowej diagnozy potrzebne jest między innymi zdjęcie rentgenowskie, dlatego pierwsza wizyta powinna służyć jedynie ogólnemu zarysowi dalszych, proponowanych działań.

Dobry lekarz ortodonta to także osoba, które nie proponuje od razu drastycznych rozwiązań, o ile nie są one absolutnie konieczne. Zdarza się bowiem, że w przypadku nieznacznej wady zgryzu, wystarczy seria odpowiednich ćwiczeń, czyli mioterapia.

Dobry ortodonta czyli kto?

Szukając dobrego ortodonty, powinniśmy przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, jakie cechy powinien posiadać. Przede wszystkim powinna być to osoba charakteryzująca się indywidualnym podejściem do pacjenta, doświadczeniem, rozległą, merytoryczną wiedzą z zakresu stomatologii, dotrzymująca terminów i wzbudzająca zaufanie.

śr. ocena 5 / głosów 5