Jak znaleźć dobrego wenerologa?

Lekarz wenerolog zajmuje się leczeniem chorób i infekcji pojawiających się w okolicach intymnych. Specjaliści z tej dziedziny medycyny kończą ten sam kierunek studiów medycznych co dermatolodzy, różnica w ich pracy zawodowej polega jednak na tym, że o ile dermatologa interesują schorzenia skórne na całym ciele, to wenerolog skupia się tylko na narządach płciowych. Kiedy należy się udać do wenerologa i na co zwracać uwagę dokonując jego wyboru?

lekarz-wenerolog

Jakie choroby leczy lekarz wenerolog?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, lekarz wenerolog zajmuje się leczeniem chorób i infekcji miejsc intymnych, czyli wszelkiego rodzaju schorzeń przenoszonych drogą płciową. Choroby te mogą być wywoływane przez bakterie (np. kiła, rzeżączka, chlamydioza), pasożyty (świerzb, wszawica łonowa, amebioza), wirusy (HIV, HBV, HTLV, mononukleoza) oraz grzyby (grzybica narządów płciowych). Wenerolog zajmuje się także leczeniem innych chorób narządów płciowych, np. opryszczki, zapalenia sromu, zapalenia pochwy czy zapalenia napletka.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, wenerolog z Przychodni Specjalistycznej High-Med w Warszawie: Do wenerologa udają się pacjenci, którzy borykają się z nieprzyjemnymi objawami w okolicach intymnych. Ze względu na miejsce ich występowania, taka wizyta dla wielu może być wstydliwa, jednak w przypadku zaobserwowania w swoich miejscach intymnych takich objawów, jak np. krosty, długo niegojące się lub powodujące ból zaczerwienienia, obrzęki, owrzodzenia czy po prostu nieprzyjemny zapach, nie ma co zwlekać, tylko koniecznie powinniśmy wyzbyć się wstydu i od razu umówić się na wizytę w gabinecie. Im szybciej bowiem uda się podjąć leczenie, tym szybciej będziemy mogli się z tymi dolegliwościami uporać.

Wybór odpowiedniego specjalisty

Przed zapisaniem się na wizytę do lekarza specjalisty, musimy oczywiście jeszcze wybrać odpowiedni gabinet lekarski oraz odpowiedniego lekarza. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zawsze poproszenie o opinię znajomych, którzy już wcześniej mieli okazję korzystać z porad wenerologa. Jeżeli natrafili na odpowiedniego specjalistę, u którego wizyta nie była traumatycznym przeżyciem i który szybko znalazł rozwiązanie ich problemów, to oczywiście mamy ułatwione zadanie. Gorzej jednak, jeżeli takich znajomych nie mamy lub wstydzimy się ich poprosić o poradę. Wtedy musimy sami znaleźć wenerologa.

Swoje poszukiwania powinniśmy zacząć od wyboru kliniki lub przychodni. Dobrze by było, gdyby posiadała ona odpowiednie zaplecze, umożliwiające np. wykonanie na miejscu wszystkich dodatkowych badań. Kolejnym etapem jest wybór odpowiedniego specjalisty. Jeżeli wybraliśmy już gabinet, warto jest sprawdzić, np. w Internecie, opinie o przyjmujących tam lekarzach wenerologach i wybrać takiego, który jest najlepszy.

śr. ocena 5 / głosów 5