Jakie są niezbędne rodzaje ręczników do gabinetów lekarskich?

Utrzymanie wysokiego stopnia higieny w gabinetach medycznych jest kwestią kluczową dla zachowania bezpieczeństwa zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Wszystkie pomieszczenia w budynkach opieki zdrowotnej muszą spełniać najwyższe wymagania sanitarne, a dla realizacji tego założenia niezbędne jest używanie jednorazowych środków higienicznych. Wśród nich ważne miejsce zajmują właśnie ręczniki, ale także inne produkty papierowe.

Nawet używanie jednorazowych rękawiczek nie zwalnia lekarzy i pozostałych członków personelu medycznego z obowiązku mycia rąk. Dokładne umycie i dezynfekcja dłoni są wskazane przed i po każdym bezpośrednim kontakcie z pacjentem. Nic więc dziwnego, że artykuły do osuszania dłoni w gabinetach lekarskich zużywają się bardzo szybko.

Ręczniki do osuszania rąk

Aby umycie rąk rzeczywiście minimalizowało obciążenie bakteryjne skóry, konieczne jest jeszcze ich prawidłowe wysuszenie. Zatem oczywiste jest, że do osuszania rąk w placówkach medycznych wykorzystuje się jednorazowe ręczniki papierowe. Istotne jest przy tym, by materiał, z którego wykonany jest ręcznik, zapewniał jak najlepszą chłonność oraz sterylność – mówi ekspert z hurtowni środków czystości  Aseopaper sp. z o.o..

Najpopularniejszym rodzajem ręczników, wykorzystywanych w placówkach leczniczych, są jednorazowe ręczniki typu ZZ w tzw. składce. Umieszczane w dozownikach o prostej konstrukcji, pozwalają na szybkie i łatwe pobieranie arkuszy, bez konieczności dotykania kolejnych elementów z pakietu.

Najwyższą higienę i komfort podczas użytkowania zapewniają dwuwarstwowe, białe ręczniki celulozowe. Z kolei szukając rozwiązania bardziej ekonomicznego i proekologicznego, np. do pomieszczeń pomocniczych w ośrodkach zdrowia, warto zwrócić uwagę na szare lub zielone ręczniki papierowe ZZ produkowane z materiałów z recyklingu.

Rzadziej w gabinetach lekarskich wykorzystywane są ręczniki papierowe w roli. Ich używanie bywa nieco trudniejsze, ponieważ wymaga energicznego szarpnięcia podczas wydobywania ręcznika z podajnika.

Ręczniki wielofunkcyjne do gabinetów lekarskich

Niezwykle przydatne w gabinecie lekarskim okazują się także wielofunkcyjne ręczniki z celulozy i lignina w arkuszach. Tego rodzaju wyroby są niezwykle chłonne i higieniczne, przyjemne w dotyku, a co więcej, nie rozwarstwiają się w kontakcie z wodą. Wszystko to sprawia, że znajdują rozmaite zastosowania w placówkach zdrowia.

Arkusze ligniny wykorzystywane są m.in. do miejscowej dezynfekcji, usuwania żelu po badaniu USG, a także odsączania wydzielin. Ręczniki celulozowe sprawdzają się ponadto w charakterze czyściwa do urządzeń medycznych.

śr. ocena 5 / głosów 6