Kiedy zabrać dziecko do psychologa?

Bycie rodzicem to jedno z największych wyzwań, jakie stawia przed nami życie. Wymaga niemal eksperckiej wiedzy z wielu dziedzin, ale nie można być ekspertem od wszystkiego. Gdy dziecko ma katar idziemy z nim do pediatry, a kto udzieli nam pomocy, gdy nasze wątpliwości budzi niezrozumiałe dla nas zachowanie dziecka? Tym ekspertem jest psycholog dziecięcy.

psycholog-dziecko

Z większością problemów wychowawczych uważny i troskliwy rodzic jest w stanie poradzić sobie sam. Czasem jednak pomoc specjalisty jest niezbędna, by rozwój dziecka przebiegał prawidłowo. Wtedy nie warto odwlekać w czasie decyzji o wizycie u psychologa,
by problemy nie narastały.

Psycholog może pomóc zrozumieć problemy i trudności, dociec ich źródeł i odnaleźć rozwiązanie – mówi specjalista z Centrum psychologiczno-terapeutycznego Carpe Diem w Szczecinie.

Kiedy warto iść do psychologa dziecięcego?

Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, są jednak ramy czasowe, w których dziecko powinno nabyć pewne umiejętności, również społeczne. Jeżeli dostrzegamy znaczące różnice w funkcjonowaniu dziecka na tle jego rówieśników, jest to pierwszy sygnał, że rozwój nie przebiega harmonijnie i dziecko potrzebuje wsparcia. Jakie problemy powinny skłonić rodzica do konsultacji z psychologiem dziecięcym? Do najczęstszych należą:

  • lęk, np. utrzymujący się i nieadekwatny do wieku lęk separacyjny lub lęk uogólniony,
  • zachowania agresywne,
  • różnego rodzaju fobie, które utrudniają dziecku normalne funkcjonowanie,
  • niechęć chodzenia do przedszkola lub szkoły i wagarowanie,
  • trudności w nauce,
  • trudności z koncentracją,
  • moczenie nocne,
  • niepokojące zmiany w zachowaniu dziecka, które nie mijają.

Jak widać powodów dla których warto własne obawy skonfrontować z oceną specjalisty jest wiele, a ta lista ich nie wyczerpuje. W zasadzie wszystko, co w rozwoju dziecka budzi niepokój rodzica jest dobrym powodem, by odwiedzić psychologa, który za pomocą odpowiednio dobranej terapii pomoże rodzicowi i dziecku przezwyciężyć problemy. Czasami wystarczy rozmowa, by mama czy tata spojrzeli na wyzwania wychowawcze na nowo i bez niepotrzebnego niepokoju.

Jak przygotować dziecko i siebie do wizyty u psychologa?

Wizyta u psychologa może stresować zarówno dziecko, jak i rodzica. Przede wszystkim należy upewnić się, ze dziecko w ogóle ma być na pierwszej wizycie obecne, ponieważ czasami psycholog chce najpierw porozmawiać z rodzicem na temat jego obaw i oczekiwań. Ponieważ dla wielu rodziców wizyta u psychologa dziecięcego może być wydarzeniem stresującym, warto przygotować wcześniej notatki na temat stanu zdrowia dziecka, a także hospitalizacji, upadków czy innych wydarzeń z życia dziecka, które mogły być dla niego źródłem silnego stresu. Lista pytań i zachowań dziecka, które wzbudziły niepokój rodzica również ułatwi rozmowę ze specjalistą. A jak przygotować dziecko? Małemu dziecku można powiedzieć, że spotka się z panem/panią, który z nim porozmawia i pobawi się. Starszemu dziecku najlepiej wprost wyjaśnić, jak jest powód wizyty i że będzie ona pomocna. Ważne by pod żadnym pozorem nie straszyć dziecka przed wizytą u psychologa.