Konieczność kontrolowania ciśnienia i jego regularnego pomiaru

Nadciśnienie tętnicze już dawno uznane zostało za epidemię o wymiarze powszechnym, dotykającą z roku na rok coraz większą liczbę ludzi i będącą przyczyną wielu powikłań chorobowych mogących wywoływać między innymi zawał serca, udar mózgu lub niewydolność nerek. Szacuje się, że z powodu tylko tych trzech schorzeń na całym naszym globie umiera co ósmy człowiek.

cisnieniomierz

Kiedy i dlaczego nadciśnienie tętnicze zagraża naszemu zdrowiu?

W zależności od aktywności człowieka, pozycji jego ciała, pory dnia, złych lub dobrych emocji wartości ciśnienia jego krwi ulegają nieustannym zmianom. Takie wahania ciśnienia krwi są naturalną reakcją organizmu na różnego rodzaju bodźce i nie mają żadnego wpływu na jego kondycję. Jak powiedzieli nam pracownicy aptek z grupy PODLASIE w Białymstoku, Czeremsze i Hajnówce, każdorazowo po ustaniu działania silnych emocji lub większego wysiłku fizycznego ciśnienie krwi powinno dosyć szybko wrócić do prawidłowych wartości. Jeśli jednak owo ciśnienie jest stale wyższe od wartości uznawanych za normalne, nawet w stanie spoczynku i wtedy gdy człowiek nie jest poddawany żadnej emocjonalnej presji, wtedy mamy do czynienia z nadciśnieniem.

Każdy, kto miał okazję widzieć zbyt mocno napompowaną dętkę rowerową, mógł zaobserwować na jej obwodzie wybrzuszenia. Podobnie rzecz ma się z układem krwionośnym. Zbyt wysokie ciśnienie krwi oddziałuje niekorzystnie na ściany żył i tętnic i w dłuższym czasie może je w niektórych miejscach osłabić, wywołując ich krwawienie. Takie krwawienia mogą skutkować skrzepami, które zatykając naczynia krwionośne, mogą powodować udar niedokrwienny mózgu, zawał mięśnia sercowego, zgorzel kończyn czy uszkodzenie nerek, a nawet utratę wzroku. W skrajnych przypadkach nadciśnienie może prowadzić do rozerwania dużych naczyń krwionośnych i natychmiastowej śmierci.

Regularne pomiary pozwalają kontrolować ciśnienie krwi i je regulować

Należy wiedzieć, że ciśnienie krwi nie obniży się samoistnie, a nadciśnienia nie da się całkowicie wyleczyć. Jednakże poprzez zmianę trybu życia, większą aktywność fizyczną, rezygnację z niezdrowych nawyków żywieniowych i poprzez ograniczenie szkodliwych  używek, takich jak papierosy czy alkohol można w pewnym stopniu nadciśnienie obniżyć. Konieczne jest tutaj jednak także przyjmowanie odpowiednich leków, których właściwy dobór mogą zapewnić jedynie regularnie wykonywane pomiary ciśnienia krwi. Nowoczesne ciśnieniomierze krwi, jakie dzisiaj oferuje współczesny rynek, umożliwiają samodzielne i proste wykonywanie precyzyjnych pomiarów także w warunkach domowych. Badania wykazują, że leczenie nadciśnienia wraz ze zmianą swych przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych mogą wydłużyć nasze życie nawet o 20 lat. Jest więc o co walczyć, a walce tej dobry ciśnieniomierz krwi z pewnością bardzo pomoże.

śr. ocena 5 / głosów 5