Jak leczyć przeczosy skórne?

Pojawiające się na skórze zmiany w postaci pęknięć i drobnych linii nazywane są przeczosami. Są one wynikiem mechanicznych urazów, m.in. drapania. Jakie choroby mogą oznaczać i jak leczyć przeczosy? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Jakie są przyczyny przeczosów skórnych?

Do przeczosów dochodzi poprzez długotrwałe drapanie, co jest związane z pojawieniem się świądu na skórze. Swędzenie może być spowodowane np. przebywaniem w suchym klimacie, używaniem zbyt długo klimatyzacji lub ogrzewania, długimi i częstymi kąpielami. Zwykle są to bardzo błahe przyczyny. Wraz ze świądem i swędzeniem do powstania przeczosów prowadzą liczne choroby skóry, takie jak: łuszczyca, świerzb lub wszawica, liszaj płaski, grzybica oraz zapalenie skóry – atopowe, opryszczkowe i alergiczne.

Jak skutecznie leczyć przeczosy?

Aby skutecznie walczyć z przeczosami skóry, należy poznać przyczynę świądu. Najlepiej zacząć od odstawienia wszelkich podejrzanych środków – detergentów, proszków do prania, kosmetyków, leków, a także nowych ubrań. Gdyby jednak to nie pomogło, a przeczosy utrzymywały się przez ponad dwa tygodnie, należy udać się do dermatologa. Dodatkowe dolegliwości, takie jak: ogólne zmęczenie, spadek masy ciała lub gorączka, mogą być przyczyną poważniejszej choroby, dlatego lekarz powinien przeprowadzić w takim przypadku badania fizykalne oraz diagnostykę rozszerzoną o badania morfologii krwi, kontrolę stężenia hormonów we krwi, rentgen płuc, a także ocenę parametrów nerkowych i prób wątrobowych.

Jakie są zalecane środki w walce z przeczosami?

Warto jednak reagować natychmiast po pojawieniu się świądu, aby nie dopuścić do powstawania przeczosów na skórze – unikać stresu, przebywania w suchych pomieszczeniach, nie przesadzać z klimatyzacją.

Bardzo dobrym sposobem jest również smarowanie się specjalnymi preparatami, np. kremem Argotiab, który zawiera kompleks TIAB, czyli dwutlenek tytanu związany kowalencyjnie z jonami srebra Ag+, dzięki czemu skutecznie wspomaga leczenie i regenerację wszelkiego rodzaju zmian skórnych – zapewnia specjalista z firmy Hexanova specjalizującej się w produkcji kremu oraz suchego sprayu Argotiab z nanocząsteczkami aktywnego srebra.