Licówki – właściwości i zastosowanie

Niezbyt ładne zęby mogą skutecznie zniechęcić ich właściciela do szczerego uśmiechania się. Najmniej estetyczne są nierówne jedynki, trwałe przebarwienia oraz szpary między zębami. Na szczęście, z tym problemem można sobie skutecznie poradzić – dobrym rozwiązaniem może być wybór licówek. Przedstawiamy ich właściwości i zastosowania.

licowki

Czym są licówki?

Licówki to cienkie i niewielkie płatki porcelany, które przykleja się na powierzchnię zębów, aby uzupełnić zauważalne braki w uzębieniu. Jak wymieniają specjaliści z gabinetów stomatologicznych Medents, zadaniem licówek jest zamaskowanie niedoskonałości, w tym przebarwień, nierównych zębów lub diastemę. Dzięki licówkom można wydłużyć, poszerzyć, a nawet zmienić kształt danego zęba. Licówek używa się także do drobnej korekty ustawienia zębów (np. niewielkiego skręcenia i stłoczenia, zwłaszcza dolnych siekaczy).

Licówki mają grubość od 0,2 do 1 mm grubości. Przykleja się je na przednią powierzchnię zębów. Dzięki temu zabiegowi można ukryć nieestetyczne defekty zębów.

Jakie są zalety licówek?

Licówki mają naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim, z ich pomocą można całkowicie zmienić wygląd pojedynczych zębów lub całych ich grup, pod warunkiem, że są to zęby od trójki do dwójki. Wszystko dlatego, że licówki są bardzo delikatne i obejmują tylko zewnętrzną powierzchnię zęba (nieżującą). Założenie ich wiąże się z drobną ingerencją w twarde tkanki zęba. Czasem można założyć je nawet bez tej ingerencji – wówczas podczas szlifowania usuwa się cienką warstwę szkliwa, odpowiadającą grubością doklejanej licówce. Jeśli natomiast licówka ma pogrubić lub poszerzyć ząb, nie wykonuje się szlifowania.

Licówki swoim kolorem i wyglądem są podobne do naturalnego szkliwa zębów, jednak nie są podatne na ubytki próchnicowe, ścieranie oraz silne przebarwienia. Dzięki ich właściwościom można idealnie odwzorować fakturę i odcień naturalnych zębów pacjenta.

Co istotne, porcelana, z której są wykonane licówki, jest obojętna dla tkanek, a właściwie wykonane zapewniają szczelność brzeżną. Dzięki temu nie ma miejsc, w których mogłaby się osadzać płytka bakteryjna. Dodatkowo, takie ryzyko ograniczone jest przez cementy z dodatkami antybakteryjnymi lub bakteriostatycznymi, na które klei się licówki.

Dla kogo licówki?

Na licówki warto zdecydować się w celu odbudowania częściowo utraconego zęba lub zębów, zamknięcia przerwy między zębami, korekty kształtu zębów lub położenia zęba w łuku, usunięcia przebarwienia korony zębów oraz niekosmetycznego wypełnienia zębów przednich.

Licówki nie są jednak dla osób z nieprawidłowościami zgryzowymi, powodującymi nadmierne obciążenie licówek (prowadzi to do ich uszkodzenia lub utraty) oraz tych, które posiadają zbyt krótkie zęby, wobec których istnieje obawa, że powierzchnia przyklejania licówki byłaby zbyt mała, by zapewnić ich utrzymanie. Odradza się je także tym, którzy cierpią na bruksizm (patologiczne zgrzytanie zębami) i mają złe nawyki, takie jak obgryzanie paznokci.

śr. ocena 5 / głosów 6