Metody leczenia żylaków

Żylaki kończyn dolnych to bardzo powszechny problem – dotyka on ponad 50% osób po 45. roku życia, głównie kobiet. Charakterystyczne, najczęściej pojawiające się pod skórą łydek fioletowo-niebieskie żyłki są nie tylko bardzo nieestetyczne, ale również mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego warto pomyśleć zawczasu o ich leczeniu. Możemy to zrobić na wiele sposobów.

leczenie-zylakow

Leczenie uciskowe

Polega na stosowaniu specjalnych wyrobów uciskowych, takich jak pończochy, rajstopy czy podkolanówki. W ten sposób rozwój żylaków na wstępnym etapie zostaje spowolniony, co pozwala wprowadzenie profilaktyki u osób ze skłonnościami do tego schorzenia. Leczenie uciskowe łączy się z terapią lekami flebotropowymi.

Leczenie farmakologiczne

Czyli stosowanie leków oraz maści fleboropowych, które działają hamująco i łagodząco na objawy niewydolności żylnej. Dzięki lekom możliwe jest zredukowanie typowego dla żylaków uczucia ciężkości nóg, obrzęków oraz kurczy. Z kolei leki z zawartością diosminy lub trokserutyny zwiększają sprężystość i napięcie ścian żył, co sprzyja wspomaganiu powrotu krwi z żył do serca, a także uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, co pozwala zredukować obrzęki powstające w wyniku przedostawania się wody z naczyń do tkanek. Należy pamiętać, że leczenie farmakologiczne nie pozwala usunąć żylaków.

Leczenie chirurgiczne

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu i polega na wycięciu chorych żył oraz poszerzonych, widocznych żylaków.

Leczenie obliterujące

Nazywane również skleroterapią.

Polega ono na podaniu do chorych żył specjalnego środka, którego zadaniem jest zniszczenie ich i zarośnięcie – wyjaśnia specjalista Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii BellazoneW efekcie żyła zostają wyłączona ze krwioobiegu. Lek może być podawany w formie płynnej lub jako piana. Do przeprowadzenie zabiegu konieczne jest wykonania USG w celu identyfikacji chory żył oraz śledzenia procesu podawania leku – chodzi o to, żeby nie wydostał się on poza chorą żyłę i nie uszkodził zdrowych tkanek. Niedopatrzenie w tym względzie może prowadzić do martwicy skóry.

Leczenie laserowe

W tej kategorii wymieniamy różnego rodzaju technologie laserowe: laser EVLT (endowaskularny), IPL oraz NdYag. Leczenie EVLT polega na naświetlaniu pnia żylnego za pomocą wprowadzonego do jego wnętrza włókna laserowego. Powoduje to obkurczenie się i zamknięcie niewydolnej żyły. Jest to atrakcyjna alternatywa dla leczenia chirurgicznego, bowiem nie ma potrzeby usuwania żyły, zaś zabieg nie pozostawia widocznych śladów na skórze. Po zamknięciu laserem w klinice na dobrym laserze i przez dobrego lekarza nie ma nawrotów choroby.

śr. ocena 5 / głosów 5