Najczęściej spotykane choroby nerek.

Nerki należą do tych narządów, które spełniają kilka kluczowych zadań. Odpowiadają za gospodarkę wodną chroniąc nasz organizm przed odwodnieniem. Przyczyniają się do regulacji ciśnienia tętniczego krwi. Oczyszczają ciało z niebezpiecznych toksyn. Warto więc otoczyć je szczególną ochroną i regularnie badać. Tym bardziej, że spora grupa chorób nerek rozwija się w ukryciu i w początkowym stadium nie powoduje żadnych dolegliwości.

Najczęstsze choroby nerek

Do najczęściej spotykanych chorób nerek można zaliczyć ostre lub przewlekłe zapalenia kłębuszków, a także zmiany śródmiąższowe. Zazwyczaj ich przyczyną są infekcje lub toksyny.

Równie częstą chorobą nerek jest zapalenie układu moczowego. W przeważającej części zachorowań bakterie przenikają do układu moczowego przez cewkę moczową. Dolegliwość ta dotyka głównie kobiety. Spowodowane jest to różnicą w anatomicznej budowie dróg moczowych.

Z kolei mężczyźni najczęściej cierpią na kamicę nerkową. Jak wyjaśnia lekarz urolog:

Kamica to odkładanie się w nerkach złogów wapiennych, które jeśli nie zostaną wydalone mogą spowodować powstanie tzw. kamieni nerkowych. Sam proces powstawania kamieni może trwać wiele lat i przebiegać bezobjawowo. Jednak końcowy etap choroby, gdy kamień utknie w przewodzie moczowym charakteryzuje się silnym bólem w okolicy lędźwiowej, promieniującym do podbrzusza.

Wielotorbielowatość nerek to kolejne z dość często występujących schorzeń. Jest to choroba polegająca na zastępowaniu miąższu nerkowego tworzącymi się samoistnie torbielami.

Osobną bardzo niebezpieczną grupą chorób atakujących nerki oraz układ moczowy są choroby nowotworowe, które mogą rozwinąć się w nerkach tak samo jak w innych narządach naszego organizmu.

Jakie badania pozwolą wykryć chorobę nerek?

Sprawdzenie kondycji naszych nerek należy zacząć od podstawowych badań laboratoryjnych krwi i moczu. Zwłaszcza badanie moczu pozwoli dość szczegółowo ocenić ich formę. W przypadku, kiedy wyniki są powyżej lub poniżej przyjętych norm warto powtórzyć badanie. Jeśli i tym razem poszczególne wartości są przekroczone wskazane jest wykonanie badania USG nerek. Jest to zupełnie nieinwazyjne i bezpieczne badanie polegające na obrazowaniu narządów z zastosowaniem fal ultradźwiękowych. USG pozwala na dokładną ocenę nerek. Począwszy od ich wielkości, kształtu, ułożenia i struktury, a skończywszy na wykryciu kamieni, torbieli czy guzów.

Leczenie chorób nerek

Najpowszechniej stosowaną metodą leczenia chorób nerek i układu moczowego są preparaty farmakologiczne, dobierane odpowiednio do jednostki chorobowej pacjenta. Przykładem mogą być antybiotyki podawane przy infekcjach typu bakteryjnego lub leki mające za zadanie rozpuścić kamienie nerkowe.

Czasami jednak gdy rozpuszczenie kamieni nerkowych nie jest możliwe stosuje się zabiegi, w trakcie których są one rozbijane. Do osobnych metod leczenia należy zaliczyć bardziej skomplikowane operacje, jak choćby przeszczep nerki.

śr. ocena 5 / głosów 4