Parodontoza – leczenie chorób przyzębia

Parodontoza – zwana też czasem paradontozą, a dawniej przyzębicą – to termin coraz częściej zastępowany nieco bardziej ogólnym, ale też jaśniejszym sformułowaniem: „choroby przyzębia”. Leczeniem tego rodzaju schorzeń zajmuje się lekarz periodontolog. Z jakich metod korzysta oraz kiedy należy się do niego udać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

leczenie-przyzebia

Choroby przyzębia dotykają w Polsce średnio aż 70 proc. dorosłych osób. Choć powszechnie kojarzone są raczej z wiekiem podeszłym, to wbrew pozorom nie tak rzadko występują także u młodzieży, a nawet u dzieci. Są to bardziej agresywne formy paradontozy, które charakteryzują się szybszym przebiegiem i występują na podłożu genetycznym, ich rozwojowi sprzyjają zaś typowe dla okresu dojrzewania wahania hormonów.

Przyczyny

Oprócz zaburzeń hormonalnych (a także ciąży) wśród czynników zwiększających ryzyko zapadnięcia na choroby przyzębia wymienić warto także:

  • przyjmowanie niektórych leków,
  • palenie papierosów,
  • pewne choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca czy AIDS),
  • wady zgryzu,
  • źle dopasowane protezy.

Trzeba jednak wiedzieć, że wszystkie one stanowią zaledwie 1 proc. przyczyn paradontozy. Za całą resztę odpowiada brak należytej dbałości o higienę zębów i jamy ustnej!

Profilaktyka

Wbrew pozorom jest to całkiem dobra wiadomość, bo oznacza, że możemy podjąć działania będące w stanie skutecznie zapobiec rozwojowi chorób przyzębia. Samo szczotkowanie, nawet w połączeniu ze stosowaniem nici dentystycznej i specjalistycznych płukanek – to za mało. Przynajmniej raz na pół roku należy jeszcze stawić się w gabinecie stomatologicznym, gdzie oprócz ewentualnego leczenia ubytków profesjonalista zajmie się także usunięciem kamienia nazębnego.

Objawy

To właśnie jego złogi, wnikające coraz głębiej pod linię dziąseł, są siedliskiem bakterii odpowiedzialnych za stan zapalny, który po pewnym czasie prowadzi do zniszczenia tkanek. Początkowo daje to objawy, które wiele osób potrafi zbagatelizować, takie jak:

  • obrzęk, zaczerwienienie i krwawienie dziąseł,
  • obniżanie się linii dziąsła,
  • nadwrażliwość zębów (a dokładnie odsłoniętych szyjek zębowych) na ciepłe, zimne, kwaśne i słodkie pokarmy i płyny
  • nieprzyjemny zapach z ust.

Jeśli nie udamy się do specjalisty na tym etapie, w dalszej kolejności czeka nas rozchwianie, a nawet wypadanie zębów wskutek postępującego zaniku tkanek dziąseł i kości.

Leczenie

Podstawą leczenia periodontologicznego jest usunięcie zalegających złogów kamienia nazębnego i oczyszczenie powstałych w wyniku jego nagromadzenia tzw. kieszonek dziąsłowych, w których lubią się gromadzić resztki pokarmu, co dodatkowo nasila problem. We wczesnych stadiach paradontozy stan zapalny zredukować można poprzez regularne wizyty kontrolne wraz z zabiegiem profesjonalnej higienizacji jamy ustnej, stosowanie się do zaleceń stomatologa lub higienistki stomatologicznej, codzienna i staranna higiena jamy ustnej (odpowiednia technika szczotkowania, akcesoria do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych – szczoteczki, irygator stomatologiczny, płukanka).

W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne może się okazać ustabilizowanie rozchwianych zębów dzięki specjalnym szynom, ale też interwencja chirurgiczna. Należy do niej kiretaż jest to zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego z kiszonek przyzębnych. W zależności od tego, jak głębokie są kieszonki z zalegającym kamieniem, wykonać można kiretaż zamknięty lub otwarty.

Zabieg ten często bywa elementem kompleksowej terapii periodontologicznej, ale w wielu przypadkach pomaga też uniknąć bardziej złożonych zabiegów chirurgicznych, które pomagają odbudować utracone podczas choroby kości i tkanki dziąseł. Czasami do leczenia chorób przyzębia włącza się również antybiotykoterapię.

śr. ocena 5 / głosów 5