Periodontologia bez tajemnic. Diagnozowanie i leczenie chorób przyzębia

Periodontologia to dział stomatologii, zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób przyzębia i tkanek, otaczających ząb oraz znajdujących się bezpośredni przy nich. Nie należy lekceważyć nawet najmniejszych objawów, związanych z chorobami przyzębia; nieleczone bowiem mogą prowadzić nawet do utraty zębów. Sprawdźmy, na czym polega diagnozowanie i leczenie?

Choroby przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej mają swoje źródło w powstającym w jamie ustnej stanie zapalnym, będącym wynikiem gromadzenia się bakterii. Są one efektem dużych ubytków próchniczych bądź kamienia nazębnego. Zarazki powodują nadmierne wydzielanie się kwasu, który z kolei jest niebezpieczny dla szkliwa. Przyjrzyjmy się bliżej chorobom przyzębia.

Przyczyny chorób przyzębia

Do przyczyn chorób przyzębia zalicza się niewłaściwą higienę jamy ustnej, w tym zbyt rzadkie szczotkowanie, nieużywanie nici dentystycznych czy płynów do płukania jamy ustnej. Za choroby dziąseł odpowiadają także alkohol, papierosy oraz zbyt duże ilości cukru. Często konieczna okazje się konsultacja ortodontyczna, bowiem wiele chorób przyzębia jest skutkiem niewłaściwego zgryzu. Pamiętajmy, aby szczególnie dbać o stan naszych dziąseł podczas ciąży oraz menopauzy. Zmiany hormonalne bowiem mają poważny wpływ na wrażliwość oraz tkliwość przyzębia.

Diagnozowanie

Choroby periodontologiczne są łatwe do zdiagnozowania. Do wizyty u specjalisty powinien skłonić nas bowiem nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, wrażliwość dziąseł na dotyk oraz na ciepło i zimno.

Kolejnym objawem będzie odsłonięcie szyjek zębowych.

Zazwyczaj choroby dziąseł wykrywa się podczas rutynowych kontroli stomatologicznych i przeglądów zębów. Wybierajmy profesjonalne i polecane gabinety dentystyczne, takie jak Centrum Stomatologiczne New-Dent. Dzięki temu zyskamy pewność, że choroby periodontologiczne zostaną wykryte w porę i odpowiednio wyleczone, bez szkody dla całości uzębienia.

Leczenie

W zakres periodontologii wchodzą takie choroby, jak rozchwianie zębów, krwawienie z dziąseł, odsłonięcie szyjki zębowej, kamień nazębny czy paradontoza.

Każdy zabieg zaczyna się od usunięcia kamienia nazębnego i osadu z zębów, po to, by zniwelować stany zapalne. Następnie regenerowane są kości oraz tkanki przyzębia. Szczególnie trudne przypadki będą wymagać specjalistycznego leczenia. Należy do nich na przykład zabieg pogłębienia kieszeni dziąseł.

Leczenie przebiega w trzech etapach. Pierwszy to zabiegi oczyszczające zęby z płytki nazębnej i kamienia, czyli piaskowanie oraz scaling. Wtedy także wzmacnia się  szkliwo poprzez fluoryzację. Druga faza leczenia to terapia zgryzu i leczenie protetyczne oraz zabiegi mikrochirurgii periodontologicznej. Zapobiegać nawrotom choroby powinno się przez odpowiednią higienę jamy ustnej, zdrowy styl życia i częste wizyty kontrolne.

śr. ocena 5 / głosów 5