Protezy i implanty zębowe – podobieństwa i różnice

Braki w uzębieniu – niezależnie od tego, co je spowodowało – potrafią stać się przyczyną bardzo różnorodnych problemów: od gastrycznych (w związku z nieprawidłowym rozgryzaniem pokarmu), przez ortodontyczne (przesuwanie się pozostałych zębów w wolne miejsca), po estetyczne (i chodzi tu nie tylko o estetykę uśmiechu, ale też o zmiany w rysach twarzy). Na szczęście ubytki można uzupełnić dzięki np. protezom lub implantom. Na które rozwiązanie lepiej się zdecydować?

O odpowiedź na to pytanie najlepiej poprosić specjalistę, który w oparciu o dodatkowe badania, takie jak choćby zdjęcie pantomograficzne, będzie w stanie ocenić, jaka opcja byłaby dla nas najkorzystniejsza. Oczywiście decyzja ostatecznie należy do nas – ważne jest też wszak to, jakim budżetem dysponujemy – zawsze jednak warto skonsultować się z ekspertem w tej sprawie, zapoznając się ze wszystkimi „za” i „przeciw”.

Protezy ruchome

Do wyboru mamy m.in. protezy ruchome, czyli inaczej wyjmowane – całkowite i częściowe (ze względu na zasięg) , akrylowe, akronowe, nylonowe (elastyczne) oraz szkieletowe, szkieletowe bezklamrowe, protezy nakładowe (ze względu na materiał), a także w zależności od tego, czy mają uzupełnić brak wszystkich, czy tylko kilku zębów. Cieszą się dość sporą popularnością przede wszystkim z uwagi na stosunkowo niski koszt.

Protezy stałe

Możemy je podzielić zasadniczo na korony i mosty protetyczne. Pierwsze służą do niwelacji mniejszych ubytków, drugie natomiast maskują większe braki w uzębieniu. Do wyboru mamy korony i mosty pełnoceramiczne (generalnie lepszej jakości, ale też istotnie droższe), jak również jedynie licowane porcelaną.

Implanty

Most może się też jednak opierać na implantach, czyli specjalnych śrubach zastępujących korzenie zębów. Śruby te wkręca się w kość szczęki bądź żuchwy, na którą przenoszone są siły powstające przy gryzieniu i żuciu. Dzięki implantom i mocowanych na nim koronom uzupełnić można zarówno pojedyncze braki międzyzębowe, jak i zainstalować na nich protezy całkowite (tzw. nakładowe). W przeciwieństwie do mostów mogą posłużyć też do zastąpienia ubytków skrzydłowych w łuku zębowym. Są niestety dosyć kosztowne, z uwagi jednak na niewątpliwe zalety tego rozwiązania zdecydowanie warto je rozważyć – może bowiem stać się inwestycją na całe lata.

śr. ocena 5 / głosów 5