Rodzaje aparatów na zęby

Stałe aparaty na zęby, czyli stałe aparaty ortodontyczne, są najważniejszym elementem leczenia wad zgryzu. Noszenie aparatu skutkuje stopniową poprawą ułożenia zębów w łuku. Proces jest długotrwały, ale leczenie ortodontyczne jest jedynym sposobem na całkowite pozbycie się nękającej nas wady zgryzu. Zanim jednak ortodonta nałoży na nasze zęby aparat ortodontyczny i rozpoczniemy leczenie, będziemy musieli wybrać konkretny rodzaj aparatu. Jakie mamy możliwości?

Aparaty ortodontyczne z metalowymi zamkami

Najlepiej wszystkim znanym i zdecydowanie najczęściej stosowanym rodzajem aparatów na zęby są aparaty z metalowymi zamkami. Takie aparaty ortodontyczne są stosowane w ortodoncji już od bardzo wielu lat. Ich noszenie pozwala na osiągnięcie fantastycznych rezultatów terapii, jednak mają jedną bardzo istotną wadę, mianowicie niezbyt estetyczny wygląd. Przyklejony na zewnętrznej części zębów metalowy aparat, niestety bardzo rzuca się w oczy. Jest jednak cały czas chętnie wybierany przez pacjentów ze względu na swoją stosunkowo niską cenę. Jak działa stały aparat ortodontyczny z metalowymi zamkami?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, ortodonta z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach:

Aparaty stałe z metalowymi zamkami działają w taki sam sposób, jak aparaty estetyczne. Do zewnętrznej powierzchni zębów pacjentowi przyklejane są, w tym wypadku wykonane z metalu, zamki, które są ze sobą połączone za pomocą ligatur, czyli gumek. Aparat ortodontyczny przez cały czas noszenia go przez pacjenta pracuje. Co około 2-3 miesiące pacjent musi się zgłaszać do gabinetu ortodontycznego na wizytę kontrolną, w trakcie której sprawdzane są postępy leczenia oraz zmieniane jest napięcie łuku. Tak przeprowadzane leczenie doprowadza do stopniowej zmiany w ustawieniu zębów, czyli do cofnięcia leczonej wady zgryzu.

Aparaty na zęby estetyczne

Wizja przyklejenia do zębów metalowych zamków jest bardzo częstą przyczyną rezygnowania przez pacjentów z próby leczenia wad zgryzu. Na szczęście dziś w gabinetach ortodontycznych mamy więcej możliwości i poprzez dobranie dobrego aparatu mamy możliwość zmniejszenia jego widoczności. Takie  niewidoczne aparaty na zęby różnią się od swoich metalowych odpowiedników jedynie materiałem, z którego są wykonane zamki. Takie aparaty mogą mieć zamki wykonane z cyrkonu, porcelany, ceramiki, szafirów lub nawet kryształów. Wszystko po to, żeby zbliżyć kolor stałego aparatu do koloru naturalnych zębów pacjenta.

Pomimo iż aparaty niewidoczne są droższe od klasycznych aparatów metalowych, z roku na rok decyduje się na nie coraz więcej osób.

Ruchome aparatu ortodontyczne

Oddzielnym rodzajem aparatów ortodontycznych są aparaty ruchome, czyli takie, które są noszone przez pacjenta jedynie przez kilka godzin dziennie. Niestety nie jest to alternatywa dla aparatów stałych, tylko sposób leczenia powstających dopiero wad zgryzu u dzieci, które nie mają jeszcze wyrżniętych wszystkich zębów stałych. Aparaty ruchome bardziej niż na same zęby wpływają na prawidłowy wzrost szczęki i rozbudowywanie łuków zębowych, dzięki czemu możliwe jest skorygowanie mniej zaawansowanych wad zgryzu.

Istnieje kilka rodzajów ruchomych aparatów na zęby, które są dobierane do konkretnego problemu. Np. płytki Schwartza stosuje się w celu aktywizowania wzrostu tkanki kostnej w szczęce lub w żuchwie, trainery do poprawy kształtu łuku zębowego, natomiast aktywatory powodują przesunięcie krzywo wyżynających się zębów stałych.

śr. ocena 5 / głosów 5