Rodzaje profilaktycznych badań ginekologicznych

Badania profilaktyczne to takie, które wykonuje się regularnie nawet wtedy, gdy teoretycznie wszystko jest w porządku, a pacjent zasadniczo czuje się zdrowy. Ich zadaniem jest wykrycie zmian chorobowych w stadium na tyle wczesnym, że z jednej strony nie przekłada się to na żadne konkretne dolegliwości, a z drugiej – szanse na wyleczenie są większe, sama zaś terapia łatwiejsza w przeprowadzeniu. Tego typu badania są szczególnie ważne w ginekologii.

badania-ginekologiczne

W dużej mierze dlatego, że w wyniku postępu medycznego opracowano skuteczne środki walki z wieloma schorzeniami – pod warunkiem jednak, że walka ta rozpocznie się odpowiednio wcześnie. Przykładem takiego schorzenia jest choćby nowotwór piersi. Każdego roku z jego powodu niepotrzebnie umierają tysiące kobiet, które zdiagnozowano zbyt późno. Nic więc dziwnego, że taki nacisk kładzie się właśnie na wykonywanie badań przesiewowych.

Badania piersi

Podstawą jest w tym przypadku samobadanie piersi, które powinno odbywać się co miesiąc, najlepiej tuż po zakończeniu miesiączki. Ma ono na celu wykrycie niepokojących zmian w wyglądzie lub strukturze piersi. Podobny przebieg ma badanie palpacyjne – wykonuje je jednak ginekolog. W ramach profilaktyki raka piersi regularnie należy poddawać się też badaniom takim jak USG oraz mammografia. Ich częstotliwość zależy m.in. od wieku kobiety, a także od tego, czy w jej rodzinie występowały już nowotwory.

Cytologia

Odpowiednio wczesna diagnostyka raka szyjki macicy możliwa jest z kolei dzięki badaniu zwanemu cytologią. Polega ono na bezbolesnym pobraniu z pochwy materiału, który następnie przekazuje się do analizy laboratoryjnej. Cytologię należy wykonywać średnio raz w roku, najlepiej w pierwszej połowie cyklu. Zwykle przeprowadza ją lekarz, często przy okazji klasycznego badania ginekologicznego, które również należy do standardowych badań profilaktycznych.

USG ginekologiczne

Pozwala ono ocenić stan wewnętrznych narządów rodnych, podobnie jak USG, które jest jednak oczywiście znacznie bardziej dokładne. Można wykonać je przez powłoki brzuszne, przy czym w ten sposób bada się raczej kobiety w zaawansowanej ciąży. W pozostałych przypadkach przeprowadza się zwykle USG przezpochwowe. Zgodnie z nazwą głowicę ultrasonografu umieszcza się w pochwie, nałożywszy na nią uprzednio specjalną osłonkę, która przypomina prezerwatywę.

Profilaktyka w antykoncepcji

Jak dowiadujemy się w specjalistycznych gabinetach lekarskich Pawlik w Poznaniu, jeśli kobieta stosuje doustną antykoncepcję hormonalną, to w ramach profilaktyki powinna dodatkowo co jakiś czas (np. raz w roku) dokonać kontrolnego pomiaru ciśnienia tętniczego, poddać ocenie poziom stężenia glukozy i cholesterolu we krwi, a także wykonać próby wątrobowe. W razie ewentualnych odchyleń od normy wskazane jest bowiem rozważenie zmiany metody zapobiegania niepożądanej ciąży.

śr. ocena 5 / głosów 6