Rodzaje stomatologicznych zabiegów profilaktycznych

Wykonanie zabiegów profilaktycznych jest jednym z najistotniejszych elementów wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym. Zabiegi te wykonuje się w celu dokładnego wyczyszczenia zębów pacjenta oraz ich dodatkowego zabezpieczenia przed rozwojem bakterii próchnicowych. Jakie dokładnie zabiegi profilaktyczne wykonuje się w gabinetach stomatologicznych, dowiesz się z naszego artykułu.

Czyszczenie zębów – usuwanie płytki i kamienia nazębnego

Pierwszym rodzajem zabiegów profilaktycznych, jakie wykonuje się w gabinetach stomatologicznych, są zabiegi mające na celu dokładne oczyszczenie zębów z zalegającego osadu oraz kamienia nazębnego. W tym celu stosuje się dwa zabiegi: skaling oraz piaskowanie zębów.

Skaling stosowany jest przede wszystkim do usuwania znajdującego się na zębach kamienia, który sprzyja rozwijaniu się bakterii próchnicowych. Kamień usuwany jest przy pomocy emitowanych przez urządzenie fal ultradźwiękowych, które powodują rozbicie kamienia i oczyszczenie zębów. Po wykonaniu skalingu, dentysta jeszcze poleruje zęby, co daje uczucie wyjątkowej świeżości i dodatkowo zabezpiecza zęby przed ponownym odkładaniem się płytki nazębnej. Piaskowanie zębów pozwala z kolei na usunięcie gromadzącego się na zębach osadu. Sam zabieg wykonywany jest przy użyciu urządzenia , które wypuszcza z siebie będącą pod wysokim ciśnieniem mieszaninę wody i specjalnego proszku.

Lakowanie bruzd zębowych

Drugim powszechnie wykonywanym stomatologicznym zabiegiem profilaktycznym jest lakowanie bruzd zębowych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Medentes w Szczecinie: Lakowanie jest bardzo użytecznym zabiegiem. Polega on na dokładnym pokryciu lakiem wszystkich najtrudniejszych do samodzielnego oczyszczenia miejsc na zębach, tzn. różnego rodzaju szczelin, bruzd oraz zagłębień. Pokrycie tych miejsc lakiem skutecznie zapobiega powstawaniu w nich próchnicy.

Fluoryzacja zębów

Ostatnim powszechnie wykonywanym stomatologicznym zabiegiem profilaktycznym jest fluoryzacja, czyli pokrywanie powierzchni zębów specjalnym preparatem zawierającym fluor. Zabieg ten sprawia, że nasze zęby są dodatkowo zabezpieczone przed rozwojem próchnicy.