Różnice między protezą a implantem zębowym

Proteza czy implant zębowy? Przed tym dylematem stanie prędzej czy później każdy z nas. Tracimy zęby z różnych powodów: wypadku, chorób dziąseł czy próchnicy. Wielu pacjentów czuje się niekomfortowo z przerwami w uśmiechu. Protezy i implanty stomatologiczne to dwie najpopularniejsze metody uzupełniania braków w uzębieniu. Istnieją jednak między nimi kluczowe różnice.

dentysta

Braków w uzębieniu nie należy bagatelizować – koniecznie trzeba je uzupełnić. W przeciwnym razie zęby, które sąsiadują z przerwą zaczną się przemieszczać, a przeciwstawne wysuwać. Mogą pojawić się zaburzenia zgryzu i wymowy, stawów skroniowo-żuchwowych, a także rozchwianie zębów i zapadnięcie policzków. Przez braki w uzębieniu szybciej się starzejemy. Lepiej zatem nie zwlekać i jak najszybciej zdecydować: proteza czy implant?

Protezy – znane od wieków 

Metoda ta wykorzystywana jest od dawna. Pierwsze protezy zębowe wykonywano z kości słoniowej. Dziś robione są oczywiście z zupełnie innych materiałów, ale to wciąż rozwiązanie nie dla każdego.

Proteza może być pełna, wówczas spoczywa na dziąsłach, lub częściowa, przyczepiana do sąsiednich zębów. Można ją zakładać i wyjmować w razie potrzeby, przede wszystkim do czyszczenia. Proteza może niestety się poruszać i wypadać w trakcie jedzenia lub rozmowy. Czasem utrudnia żucie niektórych pokarmów, co ogranicza wybory żywieniowe. By dobrze zamocować ją w jamie ustnej potrzebny jest specjalny krem. Jeśli upuścisz protezę, może się uszkodzić lub złamać.

Protezy łatwiej dopasować, gdy z biegiem czasu dziąsła lub szczęka nieco się zmienią. Trzeba jednak uważać – jeśli wersja częściowa nie zostanie założona prawidłowo, zęby obok niej mogą ulec zakażeniu. Z kolei źle wykonane pełne protezy mogą podrażniać dziąsła i jamę ustną.

Ta metoda uzupełniania ubytków jest dobrym rozwiązaniem dla pacjentów ze słabymi szczękami i dziąsłami, którzy nie kwalifikują się do wszczepienia implantu. Jest również stosunkowo niedroga. Trzeba jednak pamiętać, że protezę należy wymieniać co kilka lat.

Implanty – nie do odróżnienia 

Implanty dentystyczne to wynalazek nowszy i doskonalszy niż protezy. Wyglądają jak naturalne zęby, umożliwiają normalne żucie i nie wymagają szczególnej higieny. Wszczepia się je osobom, które mają zdrowe dziąsła i szczękę.

 Implanty zębowe to tytanowe śruby, które chirurgicznie umieszcza się w kości szczęki. Do nich przymocowuje się korony, czyli sztuczne zęby. Na implantach można również oprzeć most. Wówczas, by uzupełnić lukę np. po 3 zębach wystarczą dwie śruby – wyjaśnia ekspert z Przychodni Stomatologicznej Dental w Lublinie.

Implanty dentystyczne są droższe od protez dentystycznych, ale wytrzymują 20 lat lub dłużej. Jeśli właściwie dbasz o higienę jamy ustnej możesz zachować je nawet do końca życia. Implanty zapobiegają zanikowi kości szczęki i zmianie struktury twarzy. Nie wpływają też negatywnie na inne zęby. Osoby noszące protezy czasami wyglądają starzej – w przypadku śrub nie musisz się tego obawiać. Implanty dentystyczne można wszczepiać zarówno w przypadku utraty pojedynczych zębów, jak i całego uzębienia. Wyglądają i funkcjonują jak naturalne zęby, dlatego możesz swobodnie jeść, uśmiechać się i rozmawiać.

Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzesz, przerwy w uśmiechu warto uzupełnić jak najszybciej. Dzięki temu zmniejszysz nacisk na pozostałe zęby i szanse na utratę kości szczęki. Koniecznie umów się na konsultację stomatologiczną. Ekspert z pewnością pomoże ci dobrać właściwą opcję.

śr. ocena 5 / głosów 5