Sposoby zabezpieczania psów przed kleszczami

Kleszcze to pasożyty bardzo niebezpieczne nie tylko dla człowieka, ale przede wszystkim dla zwierząt, które są jego najważniejszymi żywicielami. Najczęściej ofiarami kleszczy padają psy oraz koty wychodzące. Choć ugryzienie kleszcza nie jest bolesne, niesie ze sobą olbrzymie zagrożenie dla zdrowia i życia naszych pupili.

Kleszcze przenoszą bardzo groźne choroby, w tym boreliozę, ehrlichiozę i bebeszjozę – ostrzega nasz rozmówca z Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie. Natknąć się na nie możemy praktycznie wszędzie; nie jest prawdą, że występują wyłącznie w lasach czy zagajnikach. Kleszcze spotykane są również w miastach i pies może przynieść pasożyta nawet ze spaceru po trawniku przed blokiem.

Coraz cieplejsze w ostatnich latach zimy przyczyniają się do przedłużenia okresu aktywności kleszczy i zdarza się, że spotkamy się z nimi nawet poza ich standardowym okresem żerowania, między marcem a październikiem. Dlatego ważne jest, by zapewnić naszym pupilom odpowiednią ochronę przez cały rok. W jaki sposób zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Obecnie dostępnych jest wiele preparatów przeciwpasożytniczych, które zapewniają wystarczający stopień ochrony jednocześnie przed kleszczami i pchłami. Stosowanie takich wielofunkcyjnych środków jest bardzo wygodne, należy jednak pamiętać, by dobrać odpowiedni preparat indywidualnie do zwierzęcia.

Sposoby ochrony psa przed kleszczami

Preparaty typu „spot on” są jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań, wykazują bowiem bardzo dużą skuteczność i są wygodne w użytkowaniu. Popularne krople przeciwkleszczowe aplikuje się bezpośrednio na skórę psa – w zależności od wielkości zwierzęcia tylko na karku lub w kilku miejscach wzdłuż grzbietu.

Bardzo ważny jest sposób aplikacji. Krople należy wycisnąć z ampułki na skórę, nie na sierść i pozostawić do wyschnięcia, uniemożliwiając psu zlizanie substancji lub starcie jej z ciała. Krople „spot on” zachowują skuteczność przez okres około miesiąca od aplikacji, a po upływie tego czasu zabieg należy powtórzyć.

Inną bardzo popularną metodą zabezpieczenia psa przed kleszczami jest stosowanie specjalnej obroży przeciwpasożytniczej. Dobrej jakości obroże wykazują podobną skuteczność do kropli, należy jednak zadbać o to, by obroża miała bezpośredni kontakt ze skórą, co bywa utrudnione w przypadku psów o bardzo gęstej sierści.

Wybierając obrożę przeciwkleszczową warto zwrócić uwagę na to, czy jest wodoodporna, może bowiem okazać się, że po zamoczeniu będzie ona bezużyteczna. Okres działania również wynosi około 4 tygodni, a po tym czasie obrożę należy wymienić na nową.

Kolejną propozycją dla właścicieli psów są preparaty w sprayu stosowane bezpośrednio na sierść zwierzęcia. Występują w dwóch odmianach, jako spraye odstraszające, które działają przez kilka godzin po aplikacji oraz  spraye działające dłużej, nawet do okresu 1 miesiąca.

Niezależnie od wyboru preparatu przeciwpasożytniczego, warto rozważyć zaszczepienie psa przeciwko boreliozie. Takie szczepienia należy powtarzać regularnie, na podstawie planu ustalonego z weterynarzem.