Tężnia solankowa w Konstancinie-Jeziornie. Czym jest i jak działa?

Konstancin-Jeziorna to popularna miejscowość uzdrowiskowa pod Warszawą. O jej dobrej sławie przesądza obecność solanki, która ma niezliczone właściwości zdrowotne i poprawiające urodę. Sercem uzdrowiska jest tężnia solankowa. Co to takiego? Jak działa tężnia i dlaczego warto z niej korzystać? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o tężni solankowej w Konstancinie-Jeziornie.

teznia-soloankowa

Tężnia solankowa to rodzaj bardzo dużego inhalatora. Właściwie jest to inhalatorium zewnętrzne. Solanka pochodząca z ulokowanego nieopodal odwiertu nadaje powietrzu wyjątkowych właściwości. Stężenie minerałów w wodzie solankowej sięga 7,5%. Dzięki temu kuracjusze, którzy korzystają z tężni solankowej, mogą cieszyć się dobrodziejstwami powietrza zbliżonego do morskiego, nie ruszając się spod Warszawy. Zapewnia to Uzdrowisko Konstancin.

Jak działa tężnia solankowa w Konstancinie-Jeziornie?

W tężni solankowej solanka jest rozpylana, aby następnie skroplić się na faszynie i odparować. Dzięki temu powstaje specyficzny mikroklimat. Powietrze wypełnia się składnikami mineralnymi, które pacjenci wchłaniają z każdym oddechem, a także przez skórę.

Korzystanie z tężni solankowej niesie szereg korzyści zdrowotnych i wpływa pozytywnie na urodę. Kto powinien wybrać się do tężni, jakie są jej właściwości i przy jakich problemach zdrowotnych pomaga? O tym poniżej.

Zalety korzystania z tężni solankowej

Mikroelementy, których niedobory można uzupełnić w tężni solankowej, to przede wszystkim: wapń, magnez, jod i brom. Obecność jodu sprawia, że przebywanie w tężni solankowej jest podobne w działaniu do wyjazdu nad morze. Solanka ma dobroczynny wpływ na układy: nerwowy, sercowo-naczyniowy, hormonalny i odpornościowy, a także na kondycję górnych dróg oddechowych.

Do schorzeń, których leczenie wspomagają solankowe inhalacje w tężni, zaliczają się m.in.: nadciśnienie tętnicze, alergie, zapalenie zatok, niedoczynność tarczycy, przewlekłe, uporczywe i nawracające stany zapalne dróg oddechowych i płuc, a także nerwica. Są to więc problemy zdrowotne, które występują coraz częściej i są trudne do wyleczenia farmakologicznego. Ponadto z prozdrowotnych właściwości tężni solankowej w Konstancinie-Jeziornie, powinny korzystać osoby przebywające na co dzień w dużym zapyleniu w związku z wykonywaną pracą, a także nałogowi palacze. Wdychana solanka usprawnia działanie układu oddechowego, pomaga oczyścić płuca, a przez to sprawniej zaopatrywać całe ciało w tlen, co przekłada się na ogólną poprawę zdrowia i samopoczucia.

śr. ocena 5 / głosów 5