W jaki sposób pozbyć się kamienia nazębnego u psa

Każdy posiadacz czworonoga wie, że kamień nazębny u psa może stanowić duży kłopot. Bagatelizowany, prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Również w terapii medycznej zwierząt sprawdza się zasada: „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego warto już teraz przekonać się, w jaki sposób pozbyć się szkodliwego osadu, aby nasz pupil mógł cieszyć się zdrowymi zębami.

dentysta-pies

Podobnie jak zęby człowieka, uzębienie u psów w miarę upływu czasu niszczy się i jest narażone na wiele niesprzyjających czynników. Aby o nie dbać, wskazana jest właściwa higiena poprzez codzienne szczotkowanie, a także dostarczanie odpowiedniej karmy, która skutecznie zapobiega nie tylko zapaleniu dziąseł, lecz również przeciwdziała gromadzeniu się kamienia nazębnego. Co jednak, kiedy osad na zębach naszego psa już powstanie?

W domowym zaciszu

Systematyczne dbanie o higienę jamy ustnej czworonoga opóźnia tworzenie się kamienia. Trzeba pamiętać, że bakterie, które odpowiadają za jego powstawanie, atakują ząb już po 24 godzinach od ostatniego czyszczenia; stąd tak ważne jest codzienne wykonywanie tej czynności. Szczoteczki do zębów dla psów charakteryzują się dużą miękkością. Doskonale sprawdzają się również szczoteczki elektryczne.

Nie bez znaczenia jest pasta. Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie stosować pasty dla ludzi, ze względu na zawarty w niej i szkodliwy dla psów fluor. Aby zwierzę łatwiej zaakceptowało szczoteczkę, warto wybrać pastę smakową.

Innym domowym sposobem na usunięcia kamienia nazębnego u psów są przysmaki do gryzienia, na przykład sprasowana skóra – doradza lekarz weterynarii z przychodni weterynaryjnej w Chorzowie, działającej z powodzeniem na Śląsku już od ponad 20 lat – Jednak kiedy kamienia jest za dużo, domowe sposoby to za mało. Trzeba wybrać się do gabinetu.

Przychodzi pies do lekarza

W stomatologii weterynaryjnej stosuje się dwie metody usuwania kamienia nazębnego: mechaniczną; poprzez polerowanie zębów albo stosując ultradźwięki, które emituje specjalne urządzenie o nazwie piezodent. Chętniej i częściej lekarze stosują drugą metodę; nieprawidłowo wykonane polerowanie bowiem jest przyczyną szybkiego nadbudowywania się kamienia, ponadto usuwanie kamienia nazębnego u psa metodą ultradźwiękową pozwala uniknąć poddawania zwierzęcia narkozie. W przeważającej liczbie przypadków wystarczą leki uspokajające. Wyjątek stanowić będą bardzo agresywne psy, które muszą zostać uśpione również na czas zabiegu ultradźwiękami.

Aby zaoszczędzić zwierzęciu niepotrzebnego stresu, jakim jest wizyta u weterynarza, warto zawczasu zadbać o higienę jego uzębienia. Na rynku oprócz past i karm, zmniejszających ryzyko powstania kamienia nazębnego, znajdziemy także bogaty wybór płynów oraz preparatów, które pomogą w usunięciu osadu, powstałego powyżej linii dziąseł. Bo szczęśliwy pies to zdrowy pies!

śr. ocena 7.5 / głosów 2