W jaki sposób sprawdzić, czy mamy alergię?

Objawy alergii mogą wyglądać naprawdę różnie. Jeżeli na naszej skórze bez większego powodu pojawiła się pokrzywka, cierpimy na nawracający o tej samej porze roku katar lub zaobserwowaliśmy u siebie objawy astmy bardzo prawdopodobne jest, że mamy jakąś alergię. Istnieją jednak przypadki, gdzie sprawa nie jest tak oczywista, bo objawy pojawiają się z opóźnieniem albo nie są jednoznaczne. Dobrze jest zatem zbadać się profilaktycznie.

badania-alergologiczne

Dlaczego warto zbadać się u alergologa?

Zanim w ogóle zaczniemy sprawdzać, czy mamy alergię, musimy uzmysłowić sobie skalę problemu. Statystyki nie kłamią: coraz więcej osób cierpi na różnego rodzaju alergie. I chociaż liczba naturalnych alergenów nie zwiększyła się, pojawiły się nowe substancje, które mogą uczulać. Niektóre z nich mogą sklejać się z wdychanymi przez nas pyłkami roślin, znacznie wzmacniając objawy alergii. Sprawia to, że naturalne alergeny w zanieczyszczonym środowisku stają się znacznie bardziej agresywne – do tego stopnia, że znacznie więcej osób cierpiących na alergie pyłkowe mieszka na terenach miast niż na wsi. W pyle zawieszonym, który absorbujemy przy każdym oddechu, znajduje się wiele nowych, szkodliwych substancji, które same mogą uczulać – takich jak chociażby metale. Uczulają nas także różnego rodzaju kosmetyki oraz powszechnie stosowane w przemyśle spożywczym składniki konserwujące, barwniki i wzmacniacze smaku.

Badania alergologiczne powinien przejść każdy – niezależnie od tego, czy dostrzega u siebie niepokojące objawy. Bardzo często do niektórych z nich po prostu się przyzwyczajamy, inne ignorujemy, a inne występują przez krótki czas, więc trudno pomylić je np. z objawami przeziębienia lub grypy.

Przebieg badania alergologicznego

Celem badania lekarskiego wykonywanego na przykład w pracowni Alergo‐Med jest między innymi dokładne ustalenie objawów alergii. Dokładny wywiad przeprowadzony przez lekarza pozwala zawęzić krąg „podejrzanych” i tym samym pozwolić na rzetelniejsze przeprowadzenie całego badania. Najlepiej udać się do alergologa z objawami uczulenia, ale nie zawsze jest to możliwe – musimy zatem przygotować się na udzielenie wszelkich niezbędnych informacji. Badaniu podlegają między innymi zmiany w zabarwieniu skóry i śluzówek, występowanie pokrzywek oraz bruzd, obecność różnego rodzaju wydzielin, drożność nosa i wiele innych – wszystko zależy od rodzaju objawów. Znane niemal wszystkim alergiczne testy skórne należą do badań dodatkowych, ostatecznie potwierdzających alergię u danego pacjenta. Alternatywą dla nich jest badanie krwi, którego dokonuje się w przypadku przeciwwskazań do przeprowadzenia testów skórnych. Do takich przeciwwskazań należą na przykład choroby skóry, ciąża lub przyjmowanie niektórych leków.

śr. ocena 5 / głosów 6