Właściwości i zastosowanie licówek

Licówki to niewielkie nakładki, które skutecznie poprawiają wygląd zębów. Dzięki nim można m.in. zlikwidować diastemę (przerwę między siekaczami), przebarwienia lub nieładny kształt zębów, co skutecznie przekłada się na zwiększenie pewności siebie oraz lepsze samopoczucie. Kiedy konkretnie warto skorzystać z licówek? Dowiedz się, komu stomatolog nie zaleci poprawiania nimi niedoskonałego uśmiechu.

licowki

Protezy stałe: Czemu licówki są tak popularne? – właściwości

Licówki to stałe uzupełnienie protetyczne, które poprawiają najczęściej wygląd zębów przednich, korygując ich kształt, wielkość oraz kolor. Wśród dostępnych na rynku tego typu protez stałych wyróżnia się licówki kompozytowe, porcelanowe i ceramiczne. Warto podkreślić, że stosowanie tego typu leczenia estetycznego wymaga ówczesnego pozbycia się ubytków powstałych np. w wyniku próchnicy, a także usunięcia kamienia nazębnego. Należy również pamiętać, że nie u wszystkich można zastosować licówki. Dentysta nie zaleci ich m.in. osobom cierpiącym na bruksizm, czyli patologiczne zgrzytanie zębami, a także tym, których zgryz jest nieprawidłowy i licówki spowodowałyby jego nadmierne obciążenie. Ponadto tego typu uzupełnienie protetyczne nie jest zalecane także pacjentom, którzy nie przestrzegają higieny jamy ustnej. 

Licówki – zastosowanie. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Licówki są dobrym rozwiązaniem u osób, których zęby zmieniły kolor. Są idealną metodą dla uzębienia z widocznymi, trudnymi do usunięcia dzięki innym metodom przebarwieniami. Co warto podkreślić, zastosowanie licówek to trwały sposób, gdyż wykonane są z materiałów, które nawet przez wiele lat nie przyjmują żadnych barwników. Tym samym pacjent odczuwa widoczny komfort oraz poprawę barwy zębów – mówi lekarz stomatolog Bartłomiej Kaczmarzyk z gabinetu stomatologicznego KACZMARZYK.EU z Trzebnicy.

Licówki stosowane są także u osób, u których poprzez uraz nastąpiło wykruszenie lub ułamanie części zęba lub mają niezadowalającą wielkość bądź kształt zębów. Tego typu nakładki w szybki sposób przywrócą piękny uśmiech. Ponadto licówki porcelanowe można stosować, jeśli między zębami występuje przerwa – w ten sposób można skorygować wygląd zębów bez długotrwałego noszenia aparatu ortodontycznego. Należy jednak pamiętać, że nie jest to alternatywa do leczenia ortodontycznego. Warto podkreślić, że licówki znajdują zastosowanie także u osób, które mają przebarwienia i nie mogą się ich pozbyć innymi metodami.

śr. ocena 5 / głosów 5