Współczesne postępowanie w rehabilitacji dzieci

Zmiana trybu życia na przestrzeni jednego pokolenia nie pozostała bez wpływu na zdrowie. Obecni dorośli spędzają dużo czasu przy monitorach, wychowywali się jednak na podwórkach, biegając i grając w gry ruchowe. Ich układy kostne miały korzystniejsze warunki do rozwoju. Współczesne pokolenie dzieciaków, kontaktujące się przez komunikatory i grające w gry przez internet, znacznie częściej cierpi na wady postawy i potrzebuje rehabilitacji.

rehabilitacja-dzieci

Wady postawy zyskały już miano choroby cywilizacyjnej, równie niepokojącej jak otyłość, a liczba zagrożonych nimi dzieci rośnie. Tymczasem zaniedbanie w wieku szkolnym może spowodować trudne do późniejszego skorygowania zmiany w układzie kostnym człowieka. Łatwiej podejmować działania profilaktyczne: spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu na spacerach na świeżym powietrzu, zachęcać do uprawiania sportów (oczywiście przede wszystkim rekreacyjnych, sport wyczynowy wymaga szczególnej dbałości o rozwój układu kostnego ze względu na obciążenia, na które układ ten naraża).

Należy też zwracać uwagę na to, jak dziecko siedzi, w jaki sposób wykonuje codzienne czynności – radzi specjalista z Gabinetu Fizjotomus w Krakowie. – Wyrabianie prawidłowych nawyków dotyczących postawy może zapobiec kłopotom zdrowotnym w przyszłości.

Wczesne reagowanie

Jeśli niestety do wad postawy już dojdzie, ważne jest jak najszybsze ich wykrycie, bo zwiększa szansę na sukces w leczeniu. Zatem najlepiej skontaktować się ze specjalistą już przy pierwszych niepokojących objawach: bólach, trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Wówczas, za pomocą fachowej rehabilitacji, przywrócenie właściwego wzorca układu ruchu jest jeszcze możliwe.

Jak leczyć wady postawy

Skolioza, częste schorzenie kręgosłupa, polegające na jego trójpłaszczyznowym skrzywieniu,  powoduje dysfunkcje, które najlepiej korygować za pomocą zestawu ćwiczeń dobranych indywidualnie, właściwych dla rehabilitacji dziecka. Skolioza nie wygląda zawsze tak samo, różny jest kąt skrzywienia kręgosłupa, widoczny dopiero po przeprowadzeniu badania diagnostycznego.

Podczas rehabilitacji stosuje się różnorodne metody, mające za zadanie uświadomienie pacjentowi, w jaki sposób sam może sobie pomóc, ćwicząc koordynację, wykonując, w zależności od potrzeby, ćwiczenia, które pomogą zmniejszyć ból, rozluźnić się albo ustabilizować kręgosłup dzięki usprawnieniu konkretnych partii mięśni. Stosuje się też terapię manualną, oddziałującą na tkanki miękkie, odblokowującą stawy, dzięki czemu na powrót zwiększa się zakres ruchu, a ból zmniejsza.

śr. ocena 5 / głosów 5