Wyciski optyczne kontra tradycyjne. Porównanie metod

Wykonywanie wycisków szczęki i żuchwy jest podstawowym elementem leczenia ortodontycznego i protetycznego. Jeszcze do nie dawna wyciski były wykonywane wyłącznie z użyciem różnego rodzaju mas wyciskowych. Dziś coraz częściej zamiast nich stosowane są też „wyciski optyczne”. Na czym polegają obie metody wykonywania wycisków?

W jakim celu wykonywane są wyciski szczęki?

Pobranie wycisku szczęki jest podstawowym elementem planowania leczenia ortodontycznego oraz sposobu odbudowy utraconych zębów. Wykonany wycisk daje lekarzowi możliwość dokładnego rozpoznania wady zgryzu pacjenta, informacje dotyczące ustawienia względem siebie wszystkich zębów, a także pozwala określić ich wielkość. Na wycisku szczęki można wykonać wszystkie niezbędne pomiary, co znacznie ułatwia dalszą pracę.

Jak wykonuje się tradycyjne wyciski szczęki?

Do tej pory pobranie wycisku szczęki odbywało się tylko jednym sposobem. W tym celu używano łyżki wyciskowej, której rozmiar był dobierany do wielkości szczęki. Łyżka jest napełniona specjalną masą plastyczną, w której odciskany jest ślad zębów pacjenta. Po pobraniu wycisków następnie wykonywany jest model gipsowy, który idealnie odwzorowuje łuk zębowy.

Taka metoda uzyskiwania wycisków szczęki daje bardzo dobre i dokładne dane do pomiarów. Ich poważną wadą jest jednak to, że dla wielu pacjentów pobranie wycisków w masie plastycznej jest bardzo nieprzyjemne, a u niektórych osób wręcz niemożliwe np.. ze względu na wzmożony odruch wymiotny.

Jak wykonywane są wyciski optyczne?

Alternatywą dla wykonywania wycisków tradycyjnych są wyciski optyczne. Jak tłumaczy nasz rozmówca, dentysta z Kliniki Stomatologicznej Unimedex w Szczecinie:

Stomatologia cyfrowa i możliwość wykonywania wycisków optycznych jest bardzo korzystna zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. Dzięki nim w przypadku konieczności pobrania wycisków pacjenci unikają nieprzyjemnego uczucia związanego z wykonaniem odcisków śladu zębów, a lekarze otrzymują błyskawicznie trójwymiarowy model całej szczęki, dzięki czemu nie muszą czekać na otrzymanie modelu gipsowego. Póki co stomatologia cyfrowa 3D wykorzystywana jest jeszcze w małej liczbie gabinetów, jesteśmy jednym z pionierów w Polsce, jednak na pewno z roku na rok coraz więcej placówek będzie korzystało z jej możliwości.

Procedura wykonania wycisków optycznych jest bardzo prosta. Lekarz wprowadza do jamy ustnej pacjenta skaner wewnątrzustny, na którego końcu znajduje się kamera. Za jej pomocą wykonuje się skan 3D zębów. Operacja ta trwa około 2-3 minuty. W jego trakcie kamera wykonuje serie zdjęć, które posłużą urządzeniu do sporządzenia trójwymiarowego obrazu szczęki i żuchwy. Na modelu dokładnie są pokazane wszelkie dane niezbędne do zaplanowania dalszego leczenia.

śr. ocena 5 / głosów 5