Jak wygląda planowanie leczenia ortodontycznego

Poddanie się leczeniu ortodontycznemu jest jedyną szansą na wyleczenie wady zgryzu. Cała terapia jest czasochłonna, jednak zdecydowanie warto, ponieważ wszystkie wady zgryzu wiążą się z wieloma problemami, m.in. utrudniają spożywanie pokarmów, mają negatywny wpływ na estetykę uśmiechu oraz mogą być bezpośrednią przyczyną powstawania wad wymowy. Żeby przeprowadzone leczenie ortodontyczne było skuteczne, na początku konieczne jest jego dobre rozplanowanie.

Pierwsza wizyta u ortodonty

Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu leczenia swojej wady zgryzu musimy oczywiście udać się do gabinetu stomatologicznego, aby spotkać się z ortodontą. Ta pierwsza wizyta jest bardzo ważna, ponieważ daje lekarzowi wszystkie niezbędne informacje na temat naszego zgryzu, a także pozwala określić przyczyny powstania w nim wszelkich nieprawidłowości.

Na badanie, które jest podstawą do późniejszego opracowania planu leczenia wady zgryzu, składa się kilka elementów. Pierwszym z nim jest dokładny wywiad z pacjentem, na podstawie którego ortodonta określa, kiedy doszło do powstania naszych problemów oraz czy mamy jakieś złe nawyki, które skutkują pogłębianiem się wady. Po przeprowadzeniu rozmowy wstępnej ortodonta przystępuje do wykonania badania stanu jamy ustnej, które ma na celu dokładne obejrzenie zgryzu oraz stwierdzenie czy przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego nie ma konieczności wykonania leczenia zachowawczego. Jeśli wszystko jest w porządku, ortodonta pobiera wyciski szczęki i żuchwy pacjenta, na podstawie których stworzy gipsowy model zgryzu oraz zleca wykonanie badania pantomograficznego oraz cefalometrycznego. Po wykonaniu modelu gipsowego oraz zdjęć, lekarz ma już dokładny wgląd w to jak wygląda zgryz pacjenta oraz może przystąpić do opracowania planu leczenia, który jest przedstawiany pacjentowi na następnej wizycie.

Jak wygląda leczenia wady zgryzu?

Jak tłumaczy nasz rozmówca lekarz ortodonta z Kliniki Dentystycznej Maxdent we Wrocławiu: Leczenie wady zgryzu w zdecydowanej większości przypadków polega na noszeniu przez pacjenta stałego aparatu ortodontycznego. Ruchome aparaty ortodontyczne stosuje się niemal wyłącznie u dzieci, u których nie zdążyły jeszcze wyrosnąć wszystkie zęby. Szacowany czas, przez który pacjent będzie musiał nosić aparat, aby wyprostować swój zgryz przedstawiany jest mu w trakcie drugiej wizyty u ortodonty, wtedy też pacjent poznaje szacowany koszt leczenia. Zazwyczaj aparat trzeba nosić co najmniej 2 lata. W trakcie terapii, konieczne jest także regularne (mniej więcej co 4-5 tygodni) zgłaszanie się na wizyty kontrolne, w trakcie których prowadzący leczenie ortodonta sprawdza postępy oraz reguluje ustawienia aparatu.