Zabiegi przeprowadzane w ramach stomatologii zachowawczej

W gabinecie stomatologii zachowawczej przeprowadza się szereg zabiegów mających na celu profilaktykę oraz leczenie chorób zębów i jamy ustnej. Nie bez przyczyny stomatologię zachowawczą nazywa się często stomatologią ogólną, specjalista z tej dziedziny jest bowiem dentystycznym lekarzem pierwszego kontaktu i to do niego zgłaszamy się jeśli zauważyliśmy jakiś problem ze swoimi zębami lub coś nas boli.

Przeprowadzanie wizyt kontrolnych

Podstawowym zadaniem stomatologii ogólnej jest przeprowadzanie wizyt kontrolnych w trakcie których dokładnie sprawdzany jest stan wszystkich zębów pod kątem występowania choroby próchnicowej.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, dentysta z Kliniki Stomatologicznej ES DENTICA w Tychach: Regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne do stomatologa jest podstawowym elementem dbania o stan swoich zębów. Pamiętajmy bowiem, że w początkowym stadium choroba próchnicowa nie powoduje bólu ani żadnych innych objawów i jedynym sposobem żeby odkryć jej obecność jest zgłoszenie się do stomatologa. Próchnica jest możliwa do wykrycia nawet w momencie, gdy nie spowodowała jeszcze powstania ubytku. Zgłaszając się na wizytę kontrolną dwa razy w roku mamy więc bardzo duże szanse żeby uniknąć zawsze nieprzyjemnego borowania.

I faktycznie, w początkowym stadium próchnica widoczna jest na zębach jedynie w postaci drobnych przebarwień, które można w łatwy sposób usunąć. Później zęby zabezpiecza się także przed nawrotem choroby specjalnym preparatem z fluorem. Jeżeli w porę jej nie wykryjemy, próchnica zaczyna przedostawać się w głąb zęba. Na początku przez zębinę, powodując powstawanie ubytków, a potem dociera do unerwionych i ukrwionych kanałów zębowych i jej leczenie możliwe jest tylko poprzez wykonanie leczenia kanałowego.

Profilaktyka chorób zębów

Drugim rodzajem zabiegów przeprowadzanych w ramach stomatologii zachowawczej są zabiegi profilaktyczne, które wykonuje się w celu dodatkowego zabezpieczenia zębów przez rozwojem bakterii próchnicowych, usunięcia gromadzącego się kamienia oraz płytki nazębnej, wzmocnienia struktury zębów oraz ich dokładnego wyczyszczenia. Do najczęściej wykonywanych zabiegów zaliczamy fluoryzację, scaling, piaskowanie oraz lakierowanie i lakowanie zębów.