Zabiegi SPA jako sposób na walkę z dolegliwościami zdrowotnymi

Każdy z nas składa się z wody w około 70%. Dla zachowania zdrowia i przeprowadzania wszystkich procesów zachodzących w organizmie powinniśmy wypijać około 2 litrów wody każdego dnia. Nic dziwnego, że zabiegi z wykorzystaniem tego płynu poprawiają samopoczucie i mają właściwości zdrowotne. Przy jakich dolegliwościach SPA będzie pomocne i kto powinien z niego korzystać?

SPA

Prozdrowotne właściwości wody

O tym, że woda ma na nas dobroczynny wpływ, ludzie wiedzą od tysięcy lat. Starożytni Rzymianie budowali termy, które były przeznaczone nie tylko do tego, aby utrzymywać higienę, ale przede wszystkim były miejscem relaksu i spotkań towarzyskich. Wpływały dodatnio zarówno na samopoczucie, jak i życie społeczne.

Dziś możemy korzystać z nowoczesnych term, czyli ośrodków SPA. O zdrowotnych właściwościach wody opowiada ekspertka z Pensjonatu Orlik w Bukowinie Tatrzańskiej:

Wykorzystujemy wodę we wszystkich stanach skupienia, o różnej temperaturze i pod różnym ciśnieniem. To wpływa na jej właściwości. Sauna parowa usprawnia krążenie, rozszerza pory skórne i wzmaga pocenie, dzięki czemu oczyszczamy organizm. Hydromasaże, czyli zastosowanie wody pod dużym ciśnieniem, rozluźniają mięśnie, usuwają bóle mięśniowe i przyspieszają regenerację naruszonej tkanki np. po treningu. Zimna woda pobudza i sprzyja odporności.

To tylko kilka postaci wody, które wykorzystuje się w SPA. Warto pamiętać o relaksujących bąbelkach w jacuzzi, które dodatkowo dotleniają skórę, czyniąc ją piękniejszą. Już samo zanurzanie się w wodzie czy pływanie koi nerwy, odciąża stawy i rozluźnia pospinane mięśnie, jednocześnie angażując rzadko używane mięśnie głębokie, co poprawia sprawność fizyczną.

Przy jakich dolegliwościach pomagają zabiegi SPA?

Zabiegi SPA mogą wspierać leczenie dolegliwości. Powinny być dobrane do naszych problemów. To, jak zadziała woda, zależy od jej formy i składu. Do niektórych zabiegów stosuje się wodę z ujęć zdrojowych lub wzbogaconą o składniki o określonych właściwościach.

Z zabiegów SPA powinny regularnie korzystać osoby aktywne fizycznie i wyczynowo uprawiające sport, bo woda przyspieszy regenerację i utrzyma układ ruchu w dobrej kondycji. Z drugiej strony korzyści odniosą także ludzie spędzający dużo czasu w jednej pozycji. Często borykają się oni z bólami kręgosłupa, obrzękami nóg, żylakami i bólami głowy wywołanymi nieprawidłowym ułożeniem ciała oraz wpatrywaniem się w ekran.

Grupą, która szczególnie powinna rozważyć zabiegi SPA, są osoby cierpiące na schorzenia kości, stawów i mięśni, np. reumatyzm czy artretyzm. Woda może stanowić element rehabilitacji po urazie, bo stymuluje tkankę do odbudowy i przyspiesza krążenie.

Sauna może być dobrym pomysłem, gdy borykamy się ze spowolnionym metabolizmem. Oczyszcza organizm, niweluje zaparcia i reguluje pracę układu trawiennego – ciało wchodzi na szybsze obroty.