Zasady skutecznej rehabilitacji narządu ruchu

Rehabilitacja to czynności, których celem jest usprawnienie. W szerokim znaczeniu słowo to można odnieść zarówno do zdrowia, jak i np. statusu społecznego i innych aspektów. My skupimy się jednak na rehabilitacji układu narządów ruchu. Jak powinna wyglądać skuteczna rehabilitacja? Jakie warunki powinny być spełnione, aby praca pacjenta z rehabilitantem przyniosła oczekiwany efekt?

rehabilitacja

Rehabilitacja – nie do przecenienia!

Rehabilitacja jest znana nie od dziś, jednak dopiero teraz zyskuje należne jej miejsce wśród metod terapeutycznych. Szczególnie dużo zastosowań znajduje w przywracaniu i poszerzaniu sprawności narządów ruchu, zwłaszcza po urazach.

Złamania, zwichnięcia, skręcenia, wybicia, naderwania, naciągnięcia, rozerwania, pęknięcia w obrębie kości, mięśni i stawów to normalne następstwa wypadków – mówi specjalista z Uzdrowiska Połczyn. – Są one dokuczliwe, potrafią unieruchomić nas na długi czas, a niekiedy wyrządzić bezpowrotny uszczerbek … Czy aby na pewno bezpowrotny? Rehabilitacja pomogła już wielu osobom, które sądziły, że np. będą utykać lub nie będą miały pełni władzy w rękach.

Rehabilitacja to bardzo złożona procedura medyczna z pogranicza wielu dziedzin: ortopedii, fizjoterapii, reumatologii, neurologii, traumatologii i innych. Łączy w sobie osiągnięcia każdej z tych gałęzi i wypracowuje coraz to nowe metody, aby przywrócić pacjentom sprawność i pełnię zdrowia ruchowego.

Zasady skutecznej rehabilitacji

Aby rehabilitacja narządów układu ruchu się udała, musi być przeprowadzona w zgodzie z pewnymi zasadami. Przede wszystkim pacjent nie powinien się rehabilitować na własną rękę, chyba że rehabilitant pokaże ćwiczenia do samodzielnego wykonywania. Terapia powinna być prowadzona po postawieniu diagnozy i pod okiem specjalisty.

Druga bardzo ważna zasada to regularność. Zabiegi i ćwiczenia wykonywane jednorazowo nie dadzą efektu. Dlatego lekarze przepisują całe pakiety zajęć rehabilitacyjnych. Ich opuszczanie czy brak regularności nie sprzyjają efektom.

Trzecią zasadą udanej rehabilitacji narządu ruchu jest współpraca z rehabilitantem. Rola pacjenta nie ogranicza się do stawienia w gabinecie. Trzeba aktywnie uczestniczyć w wykonywaniu ćwiczeń, nawet wtedy, gdy jest to trudne czy męczące. Usprawnianie kończyny po urazie może być bolesne, jednak zdecydowanie warto to znieść – wzmocniona będzie mniej podatna na urazy w przyszłości.

Czwarta zasada udanej rehabilitacji to jej kompleksowość oraz podejmowanie dodatkowych działań. Podczas regeneracji uszkodzonych tkanek warto przedsięwziąć wszelkie środki, które będą wspierały procesy odnowy. Oprócz rehabilitowania można także stosować maści, zmienić sposób odżywiania na zdrowszy, pamiętać o nawodnieniu i ewentualnie suplementach. Wszystko, co związane z terapią, dobrze jest omówić z lekarzem, który podpowie, jak możemy sobie dodatkowo pomóc.

śr. ocena 5 / głosów 2