Złamany ząb u psa. Co robić?

Złamanie zęba u psa może mieć bardzo poważne zdrowotne konsekwencje. Często prowadzi do groźnych infekcji i powikłań, dlatego obserwujmy bacznie naszych podopiecznych, zwłaszcza, jeśli lubią gryźć twarde przedmioty. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Co robić, gdy psu złamie się ząb? Odpowiedzi znajdziesz w naszym przewodniku.

O tym, że pies ma poważne problemy stomatologiczne, w tym na przykład złamany lub ułamany ząb, świadczy wiele sygnałów. Zwierzę może mieć mniejszy apetyt lub jeść tylko jedną stroną pyska, przechylając głowę. Nie ma ochoty na gryzaki lub psie ciasteczka, odmawia jedzenia, jest osowiały i mniej towarzyski. Opuchnięta żuchwa lub szczęka może świadczyć o początkach infekcji. Jeśli zauważymy którykolwiek z powyższych objawów, należy jak najszybciej udać się do weterynarza.

Konsekwencje złamania zęba

W wyniku złamania zęba bardzo często dochodzi do odsłonięcia miazgi i zakażenia bakteriami, znajdującymi się w pysku. Następuje zakażanie zęba i okolicznych struktur kostnych, a bakterie przechodzą aż do zębodołu. Stan zapalny nie tylko niszczy elementy kostne. Infekcja może rozprzestrzenić się bowiem naczyniami krwionośnymi na cały organizm, powodując poważne problemy zdrowotne.

Leczenie

Lekarze weterynarii, specjalizujący się w stomatologii, tacy jak specjaliści z Ośrodka Stomatologii i Ortodoncji Weterynaryjnej, stosują kilka metod leczenia. Pierwszą jest metoda leczenia kanałowego, podczas którego zainfekowana tkanka jest usuwana. Kolejnym, bardziej drastycznym, jest usunięcie zęba. Nie jest ono często praktykowane; korzenie zębowe u psów mogą być dwa razy dłuższe niż korona, w związku z czym zabieg jest bardzo inwazyjne. We wspomnianej renomowanej przychodni weterynaryjnej poza leczeniem złamanych zębów, wykonamy także RTG stomatologiczne, a także wyleczymy wady zgryzu u naszego pupila.

Ułamany ząb u psa możemy także pozostawić, jeśli złamanie zauważymy w krótkim czasie. Wówczas jest możliwy zabieg przykrycia miazgi zęba. Jeśli zdecydujemy się nie interweniować, należy pamiętać o regularnym wykonywaniu zdjęć rentgenowskich, które wychwycą zmiany zapalne w przestrzeni przyzębowej. Nie jest to jednak polecane rozwiązanie – szansa na powodzenie takiego zabiegu jest niewielka.

Zapobieganie

Złamany ząb u psa może stanowić poważny kłopot, dlatego lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dbajmy zatem o prawidłowy stan uzębienia u naszych czworonogów i nie pozwalajmy na zabawę kamieniami lub innymi twardymi przedmiotami.

śr. ocena 5 / głosów 6