Znaczenie prawidłowej postawy ciała w przeciwdziałaniu bólom kręgosłupa

Odczuwanie bólu w okolicach kręgosłupa jest niezwykle przykrą dolegliwością, z którą niestety musi się mierzyć coraz więcej osób. Odczuwając takie bóle zaczynamy szukać ich przyczyn, chodzić do lekarzy, fizjoterapeutów z nadzieją na postawienie prawidłowej diagnozy oraz na rozpoczęcie skutecznego leczenia. Tymczasem przyczyn powstawania bólu powinniśmy szukać przede wszystkim w swoich negatywnych nawykach związanych z utrzymywaniem nieprawidłowej postawy ciała.

Przyczyny powstawania bólu kręgosłupa

Kręgosłup jest niezwykle ważną częścią organizmu człowieka. Pełni bardzo wiele ważnych funkcji i jednocześnie jest narażony na wiele zagrożeń. Niestety mało kto zwraca uwagę na to, żeby dbać o kręgosłup przykładając uwagę do utrzymywania prawidłowej postawy ciała podczas chodzenia, leżenia i przede wszystkim siedzenia. Tymczasem wszystkie nasze wady postawy z biegiem lat prowadzą do powstania trwałych zmian w obrębie kręgosłupa, które są główną przyczyną powstawania bólów karku i krzyża.

Na problem ten jako jeden z pierwszych zwrócił uwagę nowozelandzki fizjoterapeuta Robin McKenzie. Przez wiele lat pracy z pacjentami doszedł on do wniosku, że bóle kręgosłupa o podłożu mechanicznym (przede wszystkim związane z wadami postawy) stanowią aż 97 proc. wszystkich dolegliwości bólowych, a inną przyczynę, czyli np. choroby ogólnoustrojowe, ma jedynie 2-3 proc. Obserwacja ta stała się podstawą do opracowania rewolucyjnej metody diagnozowania i leczenia bólów kręgosłupa, znanej wszystkim jako metoda McKenziego.

Epidemia Zachodu

Co ciekawe, odczuwanie dolegliwości bólowych w okolicach kręgosłupa jest najbardziej charakterystyczne dla społeczeństw krajów rozwiniętych. Terapeuci bardzo często nazywają bóle kręgosłupa epidemią Zachodu, ponieważ to właśnie na Zachodzie notuje się najwięcej pacjentów uskarżających się na tego typu dolegliwości. Jest to związane z prowadzonym przez nas siedzącym trybem życia. Wykonując pracę siedzącą, większość z nas przebywa w takiej pozycji nawet przez kilkanaście godzin dziennie. Mało kto jednak zwraca uwagę na to żeby się przy tym nie garbić albo prawidłowo dostosowywać oparcie swojego fotela. Na skutek tego nasze kręgosłupy z biegiem czasu ulegają przeciążeniom, tracą swoją naturalną elastyczność oraz pozycję na rzecz pozycji przygiętej. A po pewnym czasie zaczyna dochodzić do powstawania w obrębie kręgosłupa mikrouszkodzeń, a przez to do pojawienia się dolegliwości bólowych.

Więcej informacji na temat przyczyn powstawania bólu kręgosłupa oraz na temat metody McKenziego, można poczytać na stronie jedynego w Polsce Instytutu McKenziego – www.mckenzie.pl