Adwokat a radca prawny. Poznaj różnice
Adwokat i radca prawny to osoby, do których zwracamy się, gdy potrzebujemy porady z zakresu prawa. Reprezentują klientów indywidualnych lub firmy przed sądem i innymi instytucjami publicznymi. Osoby potrzebujące wsparcia prawnego nie zawsze wiedzą, do kogo się udać. W artykule przedstawiamy podział zawodów prawniczych oraz wyjaśniamy, czym zajmują się ich przedstawiciele.
Zawody prawnicze w Polsce
Prawnicy to wszystkie osoby, które ukończyły właściwe studia magisterskie. Aby zdobyć szersze uprawnienia, absolwent prawa musi odbyć stosowną aplikację. Wśród zawodów prawniczych wyróżnić można m.in.:
Przeczytaj również: 4 rzeczy, które warto wiedzieć o upadłości konsumenckiej
sędziego zajmującego się orzekaniem w sprawach wskazanych w określonych aktach prawnych;
prokuratora, którego zadaniem jest wykrywanie przestępstw i ujawnianie ich sprawców;
notariusza sporządzającego pisma mające charakter dokumentów urzędowych;
komornika, który w imieniu sądu egzekwuje wykonanie wyroku.
Osoby, które najczęściej udzielają porad prawnych to adwokat oraz radca prawny, nazywani profesjonalnymi pełnomocnikami. Są to prawnicy, którzy odbyli trzyletnią aplikację i zdali egzamin zawodowy oraz zostali wpisani na odpowiednią listę adwokatów lub radców prawnych.
Przeczytaj również: Jakie czynniki wpływają na wysokość alimentów?
Czym zajmują się adwokaci i radcy prawni?
Uprawnienia i zadania radcy prawnego oraz adwokata są obecnie bardzo zbliżone. Przedstawiciele obu zawodów mogą reprezentować swoich klientów podczas spraw urzędowych czy przed organami władzy publicznej. Z ich pomocy korzystamy najczęściej w sprawach rozwodowych, spadkowych i innych dotyczących prawa rodzinnego. Pomagają również rozwiązać problemy z zakresu prawa pracy, wdrażania dokumentów RODO czy zgodności z prawem umów zawieranych przez firmy. Reprezentują też klientów podczas spraw karnych, występując w roli obrońcy.
Przeczytaj również: Odrzucanie spadku w imieniu małoletniego dziecka. Co trzeba wiedzieć?
Jak wyjaśniają prawnicy z Kancelarii Radców Prawnych Murdza Poznańska Murdza sp. p., radca prawny może zostać zatrudniony na umowę o pracę np. przez firmę, którą reprezentuje. Adwokaci prowadzą zazwyczaj własną działalność gospodarczą lub są wspólnikami w spółkach. Na korytarzach sądów można spotkać wielu prawników w czarnych togach. Zawód, jakiego są przedstawicielami, można rozpoznać po kolorze żabotu – dla radców prawnych zarezerwowany jest niebieski, podczas gdy adwokaci noszą zielony. Kolory sędziego i prokuratora to odpowiednio fiolet oraz czerwień.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana