Charakterystyka szkła kominkowego
Szkło kominkowe to materiał, który wystawiony jest nie tylko na wysokie temperatury, ale również wahania tych temperatur. Szyby kominkowe wykonuje się zatem z bardzo odpornego szkła o specjalnych właściwościach. Piszemy o cechach charakterystycznych i rodzajach szkieł kominkowych. Wyjaśniamy też, gdzie można jest stosować.
Czym cechuje się szkło kominkowe?
Szkło kominkowe produkuje się z przezroczystego tworzywa ceramicznego, wyglądem przypominającego zwykłą szybę. Stąd czasami wyrób ten można spotkać pod nazwą ceramicznej szyby kominkowej. W zależności od zastosowań i oczekiwanych właściwości, szkło kominkowe dzieli się na następujące rodzaje:
Przeczytaj również: Balustrady szklane w nowoczesnych biurowcach
szkło płaskie,
szkło gięte pod kątem,
szkło gięte po łuku,
szkło odbijające promieniowanie IR.
Produkt ten ma wiele praktycznych cech charakterystycznych – na przykład nadaje się do obróbki mechanicznej i ma niewielką rozszerzalność cieplną.
Zalety szkła kominkowego
Wśród najważniejszych zalet ceramicznych szyb kominkowych należy wymienić m.in.:
wytrzymałość na wysokie temperatury i wahania temperatur;
brak matowienia pod wpływem ciepła;
brak odkształcania się;
wysoką szczelność;
walory estetyczne (dobrą widoczność płomieni);
łatwe utrzymywanie w czystości i niepodatność na zabrudzenia;
dużą wytrzymałość mechaniczną.
Szkło kominkowe nadaje się praktycznie do każdego rodzaju kominka. Najlepiej nabywać je w specjalistycznych firmach, takich jak Zakład Szklarski Majster Glass we Wrocławiu. Przedsiębiorstwo wykonuje również inne elementy ze szkła, takie jak np. balustrady, panele szklane, drzwi i wiele innych.
Zastosowanie
Ceramiczna szyba kominkowa doskonale sprawdzi się w wielu różnych urządzeniach grzewczych (zarówno starszej i nowszej generacji), takich jak np.:
piece kaflowe,
kominki zabudowane,
piece gazowe,
piece wolnostojące typu koza,
pokrywy do grzejników.
Ciekawy efekt dekoracyjny można uzyskać poprzez połączenie szkła kominkowego ze szkłem fusingowym (efekt łączenia różnych warstw kompatybilnego szkła).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana