Co powinien zawierać kosztorys naprawy pojazdu?

Gdy dojdzie do kolizji, ważne jest, aby przygotować dokładny kosztorys naprawy pojazdów. Powinien on zawierać opis niezbędnych czynności naprawczych, listę części, które wymagają naprawy lub wymiany oraz dokładne oszacowanie szkody. Co ważne, przygotowaniem kosztorysu powinien zająć się profesjonalny rzeczoznawca samochodowy. Dowiedz się więcej.
Kiedy sporządza się kosztorys naprawy pojazdu?
Gdy dojdzie do kolizji lub wypadku, auto może ulec bardzo poważnym uszkodzeniom. Kosztorys naprawy pojazdu sporządza się, kiedy chcemy poznać szacunkowe koszty naprawy samochodu. Dokument ten jest szczególnie przydatny przy zgłaszaniu szkody do ubezpieczyciela, lecz może się przydać również wówczas, gdy chcemy sprawdzić, czy naprawa pojazdu jest w ogóle opłacalna. Kosztorys powinien zostać sporządzony przez wykwalifikowanego rzeczoznawcę samochodowego, który będzie w stanie przedstawić realne koszty naprawy. To właśnie na podstawie tych wyliczeń towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca odszkodowanie z polisy OC sprawcy kolizji.
Co powinien zawierać kosztorys?
Aby ubezpieczyciel zaakceptował kosztorys, musi on zostać sporządzony zgodnie z określonymi wytycznymi. Przede wszystkim powinien zawierać następujące dane:
dane identyfikacyjne pojazdu (numer rejestracyjny, model, marka, rok produkcji i przebieg);
opis niezbędnych czynności naprawczych,
nakład pracy mechanika (w roboczogodzinach);
listę części, które wymagają naprawy lub wymiany wraz z ich cenami.
Należy pamiętać, że wszelkie rozbieżności pomiędzy faktycznie poniesionymi kosztami a tymi oszacowanymi, mogą skutkować zmniejszeniem odszkodowania od ubezpieczyciela. Z tego względu warto korzystać przede wszystkim z usług sprawdzonych i niezależnych rzeczoznawców, których znajdziemy m.in. w firmie Experto z Zabrza.
Co istotne, rzeczoznawca ma obowiązek przedstawienia, jakiej jakości części zostały uwzględnione w wyliczeniach. Produkty najwyższej jakości oznaczane są symbolem „O” i „Q”. Z kolei nieoryginalne części zamienne najczęściej opatrzone są symbolem „P” lub „Z”. Jeżeli w kosztorysie przeważają tanie zamienniki, może to oznaczać, że wycena została zaniżona, co może się zdarzać, gdy dokonuje jej rzeczoznawca przysłany przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Samochody - monitorowanie pojazdów
Gannet Guard Systems S.A.
woj. mazowieckie02-781 Warszawa, rtm. Pileckiego 63
-
Pomoc drogowa, holowanie pojazdów
Auto Centrum Widok Piotr Młodzianowski
woj. małopolskie30-149 Kraków, Balicka 100