Co wpływa na izolacyjność termiczną okien?
Izolacyjność termiczna okien to jeden z kluczowych aspektów, który wpływa na komfort cieplny w naszych domach. Wybór odpowiednich okien może znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie oraz poprawić samopoczucie mieszkańców. W artykule przedstawiamy czynniki, które decydują o izolacyjności termicznej okien, a tym samym o komforcie cieplnym pomieszczeń.
Materiał, z którego wykonane są ramy okienne
Materiał, z którego wykonane są ramy okienne, ma istotny wpływ na izolacyjność termiczną okien. Obecnie na rynku dostępne są trzy główne rodzaje materiałów stosowanych do produkcji ram okiennych – drewno, aluminium oraz PVC. Każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami termoizolacyjnymi. Na szczególnej popularności w ostatnich latach zyskują jednak okna aluminiowe. Wszystko za sprawą tego, że są wytrzymałe, odporne na korozję oraz łatwe w utrzymaniu, a ich izolacyjność termiczna nie jest wcale niższa niż w przypadku okien drewnianych czy PVC. Zwłaszcza jeśli wybrane modele to okna z izolacją termiczną.
Szyby i współczynnik Ug
Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na izolacyjność termiczną okien są szyby oraz ich współczynnik Ug. Współczynnik ten określa ilość energii cieplnej, która przenika przez jednostkę powierzchni szyby w jednostce czasu. Im mniejsza wartość współczynnika Ug, tym lepsza izolacyjność termiczna szyby. Na rynku dostępne są różne rodzaje szyb – jednoszybowe, dwuszybowe oraz trzyszybowe. Szyby dwu i trzyszybowe składają się z kilku warstw szkła oraz warstwy izolującej powietrza lub gazów szlachetnych (np. argonu). Szyby trzyszybowe charakteryzują się najlepszymi parametrami izolacyjności termicznej, jednak ich zastosowanie może wiązać się z wyższymi kosztami zakupu i montażu.
Montaż okien
Nawet najlepsze okna z izolacją termiczną, które znaleźć można na przykład w ofercie producenta stolarki aluminiowej Airon Pro-Tech, nie zapewnią odpowiedniej izolacyjności termicznej, jeśli zostaną źle zamontowane. Montaż okien powinien być wykonany przez doświadczonych fachowców, którzy zadbać o właściwe uszczelnienie oraz izolację przestrzeni między ramą a murem.
Podsumowując, izolacyjność okien zależy przede wszystkim od materiałów z jakich wykonane są ich ramy, liczby szyb zastosowanych w ich pakietach oraz prawidłowego montażu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana