Czym jest kruszarka i jakie jest jej zastosowanie?
Kruszarka przemysłowa to specjalistyczne narzędzie stosowane do zmniejszania frakcji danego materiału. W zdecydowanej większości stosuje się ją do rozdrabniania kamienia oraz innych surowców lub materiałów o wysokiej, lub umiarkowanej twardości. W zależności od frakcji poddawanej rozkruszeniu oraz oczekiwaniom względem finalnego produktu stosuje się różne rodzaje kruszarek przemysłowych. O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.
Kruszarka przemysłowa – budowa i działanie
W kruszarkach wielkogabarytowych najważniejsza jest niezawodność i dopasowanie do rozdrabnianego surowca. Według specjalistów w dziedzinie usług budowlanych z firmy GRUNT ze Stargardu trudno o uniwersalny typ kruszarki. Chociaż każda z nich zapewnia efekt rozdrabniania, to jednak działają nieco inaczej z powodu różnej konstrukcji. Bardzo popularne są tzw. kruszarki szczękowe i udarowe, które pozwalają na zmniejszanie wielkości takich materiałów jak:
gruz budowlany;
cegły;
beton;
żelbeton;
kamień;
asfalt;
materiał porozbiórkowy.
Dzieje się to dzięki zastosowaniu twardych materiałów służących do rozkruszania surowców, które zawsze wykazują większą twardość i wytrzymałość od obrabianego materiału.
Gdzie stosuje się kruszarki przemysłowe?
Kruszarka znajdzie zastosowanie w niemal każdej kopalni. To dzięki niej możliwe jest uzyskanie żwiru, kruszywa drobnego oraz pyłu. Jednak wydobycie paliw kopalnych lub kamienia to nie jedyne przeznaczenie kruszarek. Bardzo często stosuje się ją również na terenach objętych budową lub rozbiórką. Wielu Inwestorów wybiera usługi kruszarką w Stargardzie, gdy wykonują przebudowę obiektów, wyburzanie lub prace drogowe, czy kolejowe. W każdej z tych sytuacji wynajęcie lub zakup kruszarki ma swoje uzasadnienie, bo pozwala na znaczne zmniejszenie wielkości obrabianej frakcji. Poza tym kruszarki pozwalają na zoptymalizowanie procesu recyklingu. Po pierwsze transport mniejszych elementów jest łatwiejszy. Po drugie łatwiej jest zagospodarować mniejsze frakcje do dalszych zastosowań. Po trzecie lepsze wypełnienie przestrzeni transportowej zapewnia zmniejszenie kosztów przewozu danego surowca. Dlatego rozkruszanie stałych odpadów skalnych czy produktów pobudowlanych jest świetnym sposobem na ich łatwiejszą utylizację.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana