Czym się różni panel fotowoltaiczny od kolektora słonecznego?
Promienie słoneczne docierające do powierzchni ziemi to duża ilość energii, która za sprawą nowoczesnych technologii od pewnego czasu może być wykorzystywana zarówno do celów grzewczych, jak i do produkcji prądu elektrycznego. Choć nasłonecznienie pod naszą szerokością geograficzną nie jest imponujące, daje możliwość efektywnej pracy nie tylko paneli fotowoltaicznych, ale też kolektorów słonecznych. Technologie te mogą się znakomicie uzupełniać.
Czym są i jak działają panele fotowoltaiczne?
Korzystanie z prądu wymaga podłączenia budynku do sieci elektroenergetycznej, a także ponoszenia opłat związanych z jego zakupem. Wynikają one z wygórowanych i wciąż rosnących cen tradycyjnych nośników energii, takich jak węgiel, gaz ziemny i skroplony oraz ropa naftowa. Użytkowanie dużych ilości prądu to nie tylko znaczne wydatki na utrzymanie budynku oraz funkcjonowanie niezbędnych elementów jego wyposażenia od wentylacji mechanicznej po sprzęt AGD, ale także przyczynianie się do zanieczyszczenia środowiska. Alternatywą jest montaż instalacji fotowoltaicznych. W Bytomiu usługami tego rodzaju zajmuje się firma Eko-Sept, zakładająca panele na dachach lub konstrukcjach wolnostojących. Energia elektryczna powstaje w nich za sprawą krzemowego półprzewodnika, w którym padające na jego powierzchnię fotony powodują ruch elektronów generujący przepływ prądu stałego, zamienianego następnie na zmienny przy pomocy inwertera. Panele skierowane na południe i nachylone pod właściwym kątem mogą zaspokoić wszystkie potrzeby energetyczne domu jednorodzinnego, a także umożliwić magazynowanie energii na czas, gdy nie może ona być pozyskiwana.
Przeczytaj również: Mity o instalacji fotowoltaicznej
Do czego służą kolektory słoneczne?
Kolektory słoneczne nazywane też solarami to instalacja, która pozwala na pozyskiwanie ciepłej wody użytkowej ogrzewanej przez promienie słoneczne. System umożliwiający podniesienie temperatury wody składa się ze stosunkowo cienkich rurek o sporej długości. Gromadzona w nich woda jest stopniowo podgrzewana przez pochłaniającą ciepło słońca metalową powierzchnię malowaną zwykle na czarno. W projektowaniu i doborze paneli fotowoltaicznych specjalizuje się firma Eko-Sept. Zajmuje się ona również instalacjami wentylacji mechanicznej z rekuperacją, montażem i serwisowaniem klimatyzacji oraz pomp ciepła.
Przeczytaj również: Gdzie w Polsce fotowoltaika jest najefektywniejsza?
Przeczytaj również: O czym warto pamiętać decydując się na fotowoltaikę?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana