Dlaczego u niemowląt często występują wzdęcia i jak się na nie przygotować?

Wzdęcia, gazy czy kolki niemowlęce wywołują zarówno u dziecka, jak i u rodziców dużo stresu. Dziecko jest rozdrażnione, a rodzice martwią się o jego zdrowie. Występowanie wzdęć u niemowląt w większości przypadków jest normalne, gdyż układ trawienny nie jest jeszcze dobrze rozwinięty. Warto się na nie wcześniej przygotować, poznać metody i wyposażyć w akcesoria niemowlęce, np. kateter rektalny, które złagodzą nieprzyjemne objawy żołądkowo-jelitowe.
Co jest przyczyną wzdęć u niemowląt?
To głównie laktoza zawarta w mleku mamy jest przyczyną występowania wzdęć u niemowląt. Przewód pokarmowy noworodka w pierwszych miesiącach nie jest jeszcze na tyle dojrzały i rozwinięty, aby prawidłowo strawić mleko mamy. Układ trawienny dopiero się tego uczy.
Co więcej, podczas karmienia piersią lub butelką często się zdarza, że dziecko połyka duże ilości powietrza, co również skutkuje występowaniem nieprzyjemnych wzdęć i gazów – zauważa ekspert z firmy Bebon, która oferuje nowoczesne produkty dla dzieci ułatwiające ich pielęgnację.
Dziecko, u którego występują wzdęcia, jest zazwyczaj bardzo rozdrażnione i spięte, a co za tym idzie - mięśnie zwieracza odbytu są bardzo napięte, co jeszcze bardziej utrudnia wydostanie się nagromadzonych gazów na zewnątrz. Podpowiadamy, jak doprowadzić do rozluźnienia mięśni u dziecka i sprawić, by sprawnie pozbyło się powietrza z organizmu!
Jak złagodzić wzdęcia u niemowlęcia?
Występowanie wzdęć u maluszków nie powinno być powodem do zmartwień rodziców. Gazy to normalny odruch organizmu, który świadczy o prawidłowej pracy jelit. Można jednak je zgładzić, a tym samym zmniejszyć stres i rozdrażnienie dziecka, szczególnie gdy boryka się ze wzdęciami od dłuższego czasu. Dobrym sposobem na złagodzenie dolegliwości żołądkowych i jelitowych jest masaż brzuszka dziecka oraz podniesienie w górę nóżek. To spowoduje, że dziecko szybciej pozbędzie się gazów i poczuje ulgę.
Na rynku dostępne są także innowacyjne produkty dla niemowląt, dzięki którym ułatwisz karmienie dziecka oraz unikniesz problemów trawiennych. Przykładem może być znany mamom kateter rektalny, który jest świetnym sposobem na odgazowywanie noworodka. Produkt ten można używać zamiast czopków i innych leków, które dodatkowo obciążają organizm maluszka. Kateter rektalny rozluźnia mięśnie zwieraczy odbytu i przynosi natychmiastową ulgę. Jednak zabiegu nie powinno wykonywać się zbyt często w ciągu jednego dnia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Tworzywa sztuczne - wyroby
Sztukateria Oknińscy Marlena Igańska-Oknińska
woj. mazowieckie08-114 Skórzec, Wesoła 9
-
-