Dlaczego warto posłać dziecko do przedszkola?
Co przychodzi ci do głowy, gdy rozważasz posłanie dziecka do przedszkola? Czy obawiasz się, że twoje dziecko jest wciąż za małe by umieścić je w obcym, pozadomowym środowisku? Martwisz się jak poradzi sobie z separacją? Cóż, najpewniej poradzi sobie lepiej, niż sobie wyobrażasz. Przedszkole, to dla dziecka dobrze zainwestowany czas. Dlaczego?
Badania pokazują, że dzieci, które uczęszczały do przedszkola rozpoczynają edukację szkolną lepiej przygotowane do nauki czytania, pisania, z bogatszym słownictwem i lepiej rozwiniętymi umiejętnościami matematycznymi, niż ich rówieśnicy spędzający przedszkolne lata w domu. Dzieci w wieku 3-6 lat chłoną wiedzę jak gąbki. To prawda, że uczyć podstaw czytania i pisania czy rozwijać mała motorykę można w domu, ale ten rodzaj edukacji nie rozwinie umiejętności społecznych i inteligencji emocjonalnej, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w dorosłym życiu – mówi specjalista z przedszkola Wielka Przygoda w Gdańsku.
Jakie inne powody powinny nas skłonić do posłania dziecka do właściwego przedszkola?
7 powodów by posłać dziecko do przedszkola
- Dobre przedszkole pomoże dziecku dobrze i z mniejszym stresem rozpocząć naukę w szkole podstawowej – większa wiedza, bogatsze słownictwo i umiejętność pracy w grupie przekładają się na sukces edukacji na szczeblu podstawowym.
- Dzieci lubią stabilizację, a regularność czynności w życiu codziennym pomaga im lepiej się rozwijać – zorganizowane środowisko przedszkolne im to zapewnia. W przedszkolu dzieci uczą się dzielić uwagą nauczyciela i zabawkami z innymi dziećmi, postępować zgodnie
z instrukcjami, podnosić rękę, gdy chcą zadać pytanie. Są to sytuacje, do których powinno przywyknąć każde dziecko przed rozpoczęciem nauki szkolnej. - Nauka poprzez zabawę pozwala dziecku polubić sam proces uczenia się – w szkole podstawowej może już nie być na to czasu.
- W przedszkolu, pod okiem pedagogów, dzieci lepiej poznają świat emocji, uczą się chodzić na kompromis, rozwiązywać konflikty i wyrażać emocje w akceptowalny społecznie sposób.
- Edukacja przedszkolna służy budowaniu pewności siebie poprzez coraz większą samodzielność w jedzeniu, zakładaniu kurtek i bucików i podejmowaniu decyzji, np. co do wyboru zabawki lub zabawy.
- Przedszkole to też czas na pierwsze przyjaźnie. Dziecko, spędzając czas w gronie rówieśników ma szansę na nawiązanie pierwszych bliskich relacji z osobą spoza kręgu rodziny.
- Wiek przedszkolny sprzyja zadawaniu przez dzieci setek pytań o świat, który je otacza. Większość odpowiedzi dzieci uzyskają w toku edukacji przedszkolnej, która częściowo zdejmuje ten ciężar z barków zapracowanych rodziców, którzy już od dawna nie zastanawiali się dlaczego po deszczu pojawia się tęcza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana