Główne rodzaje przynęt wędkarskich

Skuteczne połowy wędkarskie wymagają odpowiedniego sprzętu i akcesoriów. Oprócz wędki, kołowrotka czy żyłek istotne jest dobranie właściwej zanęty oraz przynęty wędkarskiej, która może być zarówno naturalna, jak i sztuczna. Jakie rodzaj wybrać? Czy przynętę wędkarską można zrobić samodzielnie? Czy metoda połowu determinuje dobór przynęty? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!
Przynęty wędkarskie naturalne
Naturalne przynęty wędkarskie można podzielić na przynęty żywe, pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Do tych pierwszych zaliczamy najczęściej larwy i robaki, z których najpopularniejsze są larwy muchy (tzw. białe robaki, stosowane do połowu ryb z rodziny karpiowatych), czerwone robaki, polecane szczególnie do łowienia okoni i leszczy, a także rosówki i dżdżownice. Przynęty żywe to również owady, pijawki, ślimaki czy żaby.
Wśród przynęt pochodzenia roślinnego wymienia się: kukurydzę (ziarna kukurydzy można także zakupić jako przynęta sztuczna), kaszę, mąki, ziarna konopi, pszenicy czy pęczaku, a także ciasto, które można zrobić samodzielnie w domu – może to być np. masa z mąki ziemniaczanej, żółtka i ziemniaków, miąższu chleba lub kaszy jaglanej i herbatników, z dodatkiem aromatów. Do przynęt naturalnych pochodzenia zwierzęcego zalicza się natomiast przynęty na bazie przetworów mięsnych (np. mięsnych mączek).
Sztuczne przynęty wędkarskie
W sklepach wędkarskich, również w RK Baits, który działa stacjonarnie oraz online, można znaleźć szeroki asortyment sztucznych przynęt wędkarskich. Wyróżniają się one użytym do ich produkcji materiałem, kolorami, wielkością oraz kształtem, który powoduje, że przynęta swoim sposobem poruszania upodabnia się do żerujących na danym obszarze ryb. Sztuczne przynęty są najczęściej używane przez wędkarzy łowiących metodą spinningową, która pozwala wyciągnąć z łowiska drapieżne ryby.
Bardzo popularną i najprostszą w budowie przynętą tego rodzaju jest błystka – mała blaszka, która mieni się przy odbitym słońcu, poruszając się w wodzie, przyciągając w ten sposób ciekawskie ryby. Inną znaną wśród wędkarzy sztuczną przynętą jest twister, uzbrojony w hak z ołowianym obciążeniem (jig), który wykonuje się z kolei z elastycznych tworzyw sztucznych (gumy lub silikonu). Twister posiada korpus i ogonek, który sprawia, że przynęta wygląda jak robak, a jeśli dodać do tego intensywny kolor, można mieć pewność, że zainteresują się nią szczupaki, okonie czy sandacze. Trochę inną budowę ma wobler – w porównaniu do twistera wykonany jest z twardego materiału, co sprawia, że jest sztywny i zachowuje się inaczej w wodzie. Wobler ma wbudowany ster, który umożliwia zmianę ruchu przynęty oraz głębokości, na której się porusza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Catering
Firma Gastronomiczna Adamski Jacek Adamski
woj. pomorskie76-200 Słupsk, Henryka Pobożnego 2
-
Owoce, warzywa - hurt
Tęczowy ogród Gospodarstwo sadownicze Marcin Wasilewski
woj. mazowieckie96-521 Brzozowiec 16
-