Izolacja akustyczna kanałów wentylacyjnych

Wentylacja jest niezbędną instalacją w każdym budynku przeznaczonym do przebywania ludzi: zapewnia ciągłą wymianę zużytego powietrza na świeże, bez której człowiek nie jest w stanie funkcjonować. Ruch powietrza w kanałach wentylacyjnych generuje jednak hałas, którego natężenie może być na tyle wysokie, by przeszkadzał on osobom mieszkającym czy pracującym w budynku. Jakie są sposoby na wyciszenie instalacji wentylacyjnej?
Tłumiki akustyczne
Najprostszym sposobem na wyciszenie kanałów wentylacyjnych jest zastosowanie tłumików akustycznych. Tłumiki akustyczne pozwalają ograniczyć hałas, który powstaje w wyniku działania wentylatorów i centrali wentylacyjnych, a także stłumić odgłosy wydobywające się z poszczególnych pomieszczeń – tłumaczy pracownik firmy WASO KLIM z Chorzowa, która zajmuje się montażem, serwisem i pomiarami wentylacji. Tłumiki mogą być montowane zarówno w ciągach głównych, jak i rozgałęzieniach przewodów. Dzięki spójności z pozostałymi elementami instalacji wentylacyjnej nie zaburzają estetyki pomieszczenia, więc można bez problemu umieszczać je w widocznych miejscach.
Tłumiki wykonywane są z blachy ocynkowanej, aluminiowej i kwasoodpornej. W zależności od rodzaju instalacji wentylacyjnej stosuje się modele okrągłe bądź prostokątne o odpowiedniej średnicy. Istnieją również tłumiki elastyczne, które przeznaczone są do montażu w trudno dostępnych miejscach i systemach o wysokim stopniu skomplikowania. Innymi elementami konstrukcyjnymi stosowanymi do tłumienia hałasu wydobywającego się z wentylacji mechanicznej są skrzynki rozprężne oraz czerpnie i wyrzutnie. W przypadku wentylatorów dachowych wykorzystuje się z kolei podstawy tłumiące, które są zarazem cokołami mocującymi.
Zewnętrzna i wewnętrzna izolacja kanałów wentylacyjnych
Zdarza się, że ze względu na specyfikę instalacji czy układ konstrukcji wewnątrz budynku wykorzystanie tłumików akustycznych jest utrudnione lub całkowicie niemożliwe. Wówczas już na etapie projektu należy uwzględnić właściwą izolację akustyczną z materiału dźwiękochłonnego. Jej wykonanie jest jednak droższe niż zastosowanie tłumików.
Kanały wentylacyjne mogą być izolowane zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. W pierwszym przypadku przewód wentylacyjny jest obudowywany materiałem dźwiękochłonnym, a w drugim – wykładany nim. Do najpopularniejszych materiałów do izolacji akustycznej zaliczyć można:
- maty, płyty i otuliny z wełny mineralnej obłożone płótnem lub włóknem szklanym,
- panele z wełny szklanej, które pokryte są siatką szklaną i folią aluminiową,
- elastyczne materiały na bazie spienionego kauczuku syntetycznego, które zabezpieczone są warstwą folii aluminiowej.
Przy wyborze materiału izolacyjnego należy uwzględnić nie tylko natężenie hałasu, ale również częstotliwość, w jakiej dany produkt izolacyjny sprawdzi się najlepiej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Geodezja, kartografia - usługi
M-Geo Geodezja i Klasyfikacja Gruntów Anna i Piotr Mituta s.c.
woj. lubuskie66-400 Gorzów Wielkopolski, Kazimierza Wielkiego 61 lok. 401
-
Schody, balustrady, poręcze
Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe Wodex Grzegorz Kuźniarski
woj. śląskie44-207 Rybnik, Podmiejska 99
-
Budownictwo przemysłowe
Gotech Sp. z o.o.
woj. lubuskie66-400 Gorzów Wielkopolski, Podmiejska Boczna 16
-