Jak często należy serwisować klimatyzację autobusową?

Optymalna temperatura panująca we wnętrzu pojazdu ma znaczący wpływ nie tylko na komfort kierowcy i pasażerów, ale także na bezpieczeństwo jazdy. Jest to ważne zarówno w przypadku samochodów osobowych, jak i autobusów. Większa ilość podróżujących osób i duże przeszklenia powodują wzrost temperatury, co jest szczególnie odczuwalne w upalne dni. Dlatego też klimatyzacja w autobusie to podstawa. Jak o nią dbać?
Znaczenie i specyfika klimatyzacji w autobusach
Jeśli chodzi o zasadę działania, to układy klimatyzacji autobusowej nie różnią się pod tym względem od systemów wykorzystywanych w samochodach osobowych. Tu również mamy bowiem do czynienia z obiegiem czynnika chłodzącego, który ulega parowaniu i skropleniu. Trzeba jednak zaznaczyć, że klimatyzacja w autobusach jest bardziej rozbudowana i dzieli się na układy regulujące temperaturę w kabinie kierowcy oraz w przedziale pasażerskim. Dodatkowo trzeba również wziąć pod uwagę jej intensywną, wielogodzinną eksploatację w trudnych warunkach, gdzie otwierające się drzwi na kolejnych przystankach powodują mieszanie się powietrza. Wszystko to sprawia, że klimatyzacja autobusowa jest szczególnie narażona na zużycie i uszkodzenie, toteż tak istotny jest jej regularny serwis. To zresztą nie tylko kwestia komfortu, ale też zdrowia i bezpieczeństwa. Trzeba bowiem pamiętać, że wszelkie zanieczyszczenia krążące w układzie klimatyzacji – a mogą to być pleśnie, grzyby i bakterie – przedostają się do wnętrza autobusu, powodując nie tylko nieprzyjemny zapach, ale także uciążliwe dolegliwości, takie jak kaszel. Ponadto prawidłowo działająca klimatyzacja nie tylko chłodzi, ale też osusza powietrze, co obniża panującą w autobusie wilgoć i zapobiega parowaniu szyb. W związku z tym odpowiednia konserwacja klimatyzacji autobusowej to konieczność.
Serwis i konserwacja klimatyzacji autobusowej
Wspomniany w poprzednim akapicie brzydki zapach wydobywający się z klimatyzacji to jedna z oznak jego nieprawidłowego działania. To samo dotyczy również głośnej pracy układu i problemów z utrzymaniem optymalnej temperatury. Tego typu objawy to znak, że najwyższy czas przeprowadzić serwis klimatyzacji autobusowej. W tym przypadku sprawdza się jednak zasada mówiąca o tym, iż lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego też chcąc uniknąć poważniejszej awarii klimatyzacji, warto dokonywać jej przeglądu raz na pół roku. Jakie dokładnie czynności należy wtedy wykonać?
Po pierwsze konieczne jest pozbycie się zużytego czynnika chłodniczego i zastąpienie go nowym. - Odpowiada przedstawiciel serwisu autobusowego Bus Service z Opola.
- To samo tyczy się filtrów, które z czasem ulegają zabrudzeniu i zatkaniu. Ponadto kompleksowy przegląd układu klimatyzacji autobusowej powinien również obejmować weryfikację jego szczelności i wydajności, a także kontrolę parownika, osuszacza i chłodnicy. Dodatkowo można przeprowadzić ozonowanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Samochody - produkcja
Kunert Group Sp. z o.o.
woj. zachodniopomorskie76-039 Nowe Bielice, Piwonii 41
-
-
Transport - usługi
Wisowaty Bogusław. Zakład usługowo - transportowo - handlowy
woj. warmińsko-mazurskie19-300 Ełk, Towarowa 13
-
Samochody - stacje obsługi, mechanicy
Ww Auto Serwis Robert Wilk Łukasz Walkowiak s.c.
woj. zachodniopomorskie72-006 Mierzyn, Welecka 38d