Jak dbać o akumulator?

Spis treści
- Co trzeba wiedzieć o użytkowaniu akumulatora?
- Jak dbać o akumulator?
- Co zrobić, by przedłużyć żywotność akumulatora?
Rozruch nowoczesnego silnika spalinowego niezależenie od jego rodzaju wymaga dostarczenia sporej ilości prądu, który pozwoli na wytworzenie niezbędnej temperatury w przypadku jednostki dieslowskiej albo wygeneruje iskrę, jeżeli w grę wchodzi konstrukcja napędzana benzyną. Napięcie jest też konieczne w celu zasilenia nadzorującej pracę wszystkich podzespołów elektroniki oraz układu paliwowego w tym pompy i wtrysków, a także uruchomienia rozrusznika obracającego wałem napędowym, a za jego pośrednictwem tłokami. Urządzeniem magazynującym i podającym energię elektryczną jest akumulator samochodowy. W Białymstoku szeroki ich wybór można znaleźć w ofercie sklepu Walmar-Drażba. Warto jednak pamiętać, że akumulator musi być w dobrym stanie technicznym.
Co trzeba wiedzieć o użytkowaniu akumulatora?
Podstawowymi parametrami akumulatora samochodowego jest jego pojemność określana w amperogodzinach oraz utrzymywane napięcie, które musi osiągać poziom wymagany do funkcjonowania zasilanych prądem układów, a więc wynosić 12 V. Wraz z upływem czasu akumulator traci jednak swoje właściwości i wraz z kolejnymi cyklami ładowania i rozładowania charakterystyka jego pracy ulega pogorszeniu. Może się to wiązać np. z ubytkiem elektrolitu czy wzrostem zasiarczenia. Problemem będzie też głębokie rozładowanie czy niemożność utrzymania właściwego zapasu prądu z uwagi na rzadkie uruchamianie pojazdu i poruszanie się wyłącznie na krótkich odcinkach, czy na tyle wysokie zużycie energii, że wytwarzany przez alternator nadmiar nie wystarczy do prawidłowego ładowania.
Przeczytaj również: Jakie akumulatory stosuje się w motocyklach?
Jak dbać o akumulator?
Dbając o akumulator w samochodzie, można znacząco przedłużyć jego żywotność oraz zapewnić niezawodność pojazdu. Przede wszystkim warto regularnie kontrolować poziom naładowania akumulatora, zwłaszcza przed dłuższymi podróżami. Firma Walmar-Drażba zaleca również sprawdzanie stanu kabli i zacisków, które powinny być czyste i wolne od korozji. W przypadku zauważenia jakichkolwiek osadów, należy je delikatnie usunąć przy użyciu specjalnych środków do czyszczenia akumulatorów. Ważne jest także, aby unikać całkowitego rozładowania akumulatora, co może prowadzić do jego uszkodzenia. W okresie zimowym, kiedy temperatury spadają, warto zadbać o odpowiednią izolację akumulatora, aby zapobiec jego zamarzaniu.
Przeczytaj również: Czym charakteryzują się i jak działają akumulatory trakcyjne?
Co zrobić, by przedłużyć żywotność akumulatora?
Najlepszym sposobem na wydłużenie okresu możliwej eksploatacji akumulatora będzie zadbanie o to, by regularnie odnawiać zapas znajdującej się w nim energii. Jeżeli jest to trudne z uwagi na rzadkie korzystanie z pojazdu, optymalnym rozwiązaniem będzie używanie prostownika i podładowywanie urządzenia co jakiś czas. Istotny jest też stan instalacji elektrycznej oraz sprawność alternatora.
Przeczytaj również: Budowa i zastosowanie akumulatorów żelowych
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Samochody - myjnie
U Karola. Kosmetyki samochodowe
woj. wielkopolskie63-400 Ostrów Wielkopolski, Kaliska 51
-
Samochody - stacje obsługi, mechanicy
Ww Auto Serwis Robert Wilk Łukasz Walkowiak s.c.
woj. zachodniopomorskie72-006 Mierzyn, Welecka 38d
-
Spedycja
C.Hartwig Szczecin Spedytorzy Międzynarodowi sp. z o.o.
woj. zachodniopomorskie71-620 Szczecin, Jana Kazimierza 3
-
Transport samochodowy
Spedwit Firma transportowo handlowa Zbigniew Witulski
woj. kujawsko-pomorskie87-400 Golub-Dobrzyń, Dworcowa 11