Jak na co dzień możemy dbać o zęby psów i kotów?

Jeżeli czytasz ten tekst, jesteś człowiekiem, rozumiesz znaczenie prawidłowej higieny jamy ustnej i prawdopodobnie co najmniej dwa razy dziennie szczotkujesz swoje zęby. Twój pupil niestety nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bolesne są efekty zaniedbania zębów, nie ma też możliwości pielęgnować ich samodzielnie. Obowiązek ten spoczywa na jego opiekunie.
Co psuje zęby czworonogów?
Mechanizm powstawania kamienia nazębnego, a w konsekwencji chorób zębów i przyzębia jest identyczny u ludzi, psów i kotów. Jeżeli z zębów nie usuniemy dokładnie wszystkich, nawet tych niewidocznych resztek jedzenia, na szkliwie powstanie osad, który z czasem zamieni się w kamień. Umiejscowienie kamienia w okolicach dziąseł, w połączeniu z działaniem zasiedlających jamę ustną bakterii, prowadzi do bolesnych schorzeń, które mogą doprowadzić nawet do utraty zębów. Aby oszczędzić zwierzęciu bólu i konieczności leczenia stomatologicznego, warto stosować się do kilku prostych zasad profilaktyki.
Niektórzy właściciele zwierząt domowych nie biorą na poważnie profilaktyki stomatologicznej swoich pupili. Wynika to z przekonania, że psy i koty nie zawsze nam towarzyszyły, nikt nie czyścił im zębów, a jednak radziły sobie doskonale – opowiada nasz rozmówca z Ośrodka Stomatologii i Ortodoncji Weterynaryjnej we Wrocławiu. – To oczywiście prawda. Trzeba jednak zauważyć, że te wolnożyjące zwierzęta miały zupełnie inne warunki i dietę. Ich zęby były zdrowe i mocne głównie dzięki sposobowi odżywiania, ale też stałemu dostępowi do gałęzi i innych naturalnych przedmiotów do gryzienia.
Jak dbać o zęby pupila?
Problem chorób zębów i przyzębia częściej dotyka psów niż kotów. Wynika to m.in. z innej budowy narządu żucia i innej struktury języka. Długa psia kufa sprawia, że resztki jedzenia często gromadzą się przy kieszonkach dziąsłowych zębów trzonowych i tam właśnie zaczynają się kłopoty. Znaczący wpływ na stan uzębienia obu gatunków ma dieta. Większe ryzyko występowania chorób występuje u zwierząt karmionych miękką karmą lub gotowanym jedzeniem niż u tych, które jedzą suchą karmę. Twarde, suche jedzenie ułatwia ścieranie płytki bakteryjnej z zębów, przez co spowalnia proces powstawania kamienia. Pozytywny wpływ na uzębienie zwierzaków ma również zabawa z rozmaitymi zabawkami do szarpania i gryzienia; sznurami, gryzakami itd. Podczas takich zabaw trzeba dopasować siłę do wieku i stanu zwierzęcia, a także zachować ostrożność, by uniknąć np. złamania zęba u psa.
Wiele kontrowersji wciąż budzi kwestia mycia zębów zwierząt. Tymczasem płytka bakteryjna musi być w jakiś sposób usuwana, a szczotkowanie zębów pastą weterynaryjną (nie można używać pasty do zębów dla ludzi) jest na to najlepszym sposobem. Psom i kotom powinno się czyścić zęby co najmniej 2-3 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie. Warto pamiętać również o przeglądach stomatologicznych, które – podobnie jak u ludzi – dobrze jest wykonywać przynajmniej raz do roku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana