Jak obniżyć energochłonność domu?

Jeśli chodzi o koszty związane z eksploatacją domu lub mieszkania, to największy procent nakładów przypada na energię, która jest potrzebna do ich ogrzania. Koszty pozyskania ciepła niekiedy stanowią siedemdziesiąt procent nakładów eksploatacyjnych. Podczas zakupu domu często nabywca zwraca uwagę na inne aspekty, zaniedbując niejako sprawy jego energochłonności. Jak obniżyć ten parametr?
Co to jest energochłonność?
Energochłonność jest wskaźnikiem, który pokazuje, ile energii potrzeba, aby użytkownicy mieszkania mieli w nim optymalne warunki termiczne. Właśnie od wartości tego wskaźnika zależy, w jaki sposób będzie trzeba ogrzewać pomieszczenia zimą i jak ochładzać je latem. Przy analizie energochłonności domu bierze się dwa inne wskaźniki, a mianowicie wskaźnik energii użytkowej i wskaźnik energii końcowej.
Wskaźnik energii Eu użytkowej informuje o jakości konstrukcji budynku pod kątem zdolności do utraty ciepła. Jego najniższe wartości mają budowle nietracące ciepła, czyli takie, które są dobrze zaizolowane. W takich przypadkach energii na ich ogrzanie potrzeba mniej.
Pomoc w obliczeniu tego parametru, jak również wartość wskaźnika energii końcowej (Ek), można uzyskać w miejscach takich, jak InPro. Profilem ich działalności jest między innymi przygotowywanie formalne domów i mieszkań do sprzedaży. Obliczenie wskaźnika Ek jest konieczne właśnie w chwili kompletowania dokumentacji potrzebnej przy transakcji.
Od czego zależy poziom energochłonności domu?
Energochłonność w danym budynku zależy od wielu czynników. Przede wszystkim wpływ na tę wartość ma sama architektura budynku. Chodzi tutaj o usytuowanie okien wobec kierunku padania promieni słonecznych, rozmieszczenie przegród i ich wielkość. Istotna jest również jakość izolacji pomieszczeń oraz rodzaj wentylacji. Znaczący wpływ na poziom energochłonności ma rodzaj i wydajność systemów grzewczych.
Jakie są sposoby na obniżenie energochłonności?
Obniżanie energochłonności domu jest możliwe, gdy wdroży się pewne pożyteczne rozwiązania. Przede wszystkim konieczne jest odpowiedni wybór instalacji grzewczej. Najlepiej, gdy jest ona tania i nowoczesna, jak na przykład pompa ciepła.
Następnym skutecznym sposobem na obniżenie wskaźnika energochłonności jest odpowiednia izolacja termiczna budynku. Aby na tym polu uzyskać dobre efekty, należy zainwestować w dobrej jakości materiały izolacyjne.
W celu obniżenia energochłonności warto zainwestować w odnawialne źródła energii takie, jak kolektory słoneczne, które konwertują energię słoneczną na cieplną.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana