Jak powstają okna drewniane? Sekrety fabryki okien
Nowoczesne okna drewniane w niczym nie ustępują tym wykonanym z PCV. Co więcej, pod wieloma względami je przewyższają. Cechują się np. lepszą izolacyjnością termiczną. Jak jednak wygląda proces produkcji okien wykonanych z drewna? Dlaczego są one obecnie wyższej jakości niż modele produkowane 20-30 lat temu? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Dokładna selekcja
Przede wszystkim drewno przeznaczone do produkcji okien w renomowanych firmach, takich jak na przykład Urzędowski, jest kilka razy selekcjonowane. W pierwszym etapie wybiera się drewno najlepiej nadające się do obróbki. Nie może mieć ono więcej niż 100 lat. Poza tym powinno być silne i zdrowe. Kolejna selekcja ma miejsce już po ścięciu drzewa i jego wstępnej obróbce. Eksperci sprawdzają wówczas układ słojów. Odrzucają kawałki sękate i takie, których struktura budzi jakiekolwiek wątpliwości. Po takiej selekcji deski są przycinane do określonego kształtu. Rzadko zajmują się tym ludzie. Na ogół robią to maszyny sterowane komputerowo, a więc różnego rodzaju piły, frezarki czy wyrzynarki.
Proces produkcyjny
Człowiek obecnie zajmuje się jedynie projektowaniem okien przy pomocy nowoczesnego oprogramowania. Kolejnym krokiem jest szlifowanie wyciętych elementów. Końcowy szlif wykonywany jest ręcznie, gdyż w tym przypadku kluczowe znaczenie ma precyzja. Potem drewnianą konstrukcję oczyszcza się przy udziale sprężonego powietrza. W kolejnym etapie części profilu są ze sobą łączone dzięki odpowiedniemu klejowi. Jako pierwsza składana jest rama okienna, do której przyłącza się uszczelki i inne elementy niedrewniane. Na tym etapie ma miejsce również wstępna impregnacja drewna, mająca za zadanie zakonserwować drewno, wzmocnić je i ochronić przed czynnikami zewnętrznymi.
Lakierowanie okien
Ostatnia część procesu produkcyjnego okien drewnianych to nałożenie powłoki. Jeśli słój drewna ma być widoczny, wykorzystywana jest powłoka transparentna. Z kolei, gdy okno ma mieć kolor jednorodny np. biały, stawia się na farbę kryjącą. Oczywiście wszystkie powłoki należy co jakiś czas odnawiać. Po nałożeniu powłoki, okna muszą wyschnąć i przejść kontrolę jakości. Dopiero później mogą trafić do sprzedaży i być normalnie użytkowane. Proces produkcji okien drewnianych najczęściej przebiega w zbliżony sposób. Podobnie jest w przypadku okien robionych na zamówienie. Wówczas jednak większą rolę odgrywa rzemieślnik i projektant niż sterowane komputerowo maszyny. Liczy się bowiem precyzja wykonania i przywiązanie do detali.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana