Jak przygotować kotłownię parową do sprawnego działania?
Przed udostępnieniem jej do użytku, kotłownia parowa musi zostać odpowiednio przygotowana. Konieczne jest między innymi sprawdzenie jej szczelności, drożności wszystkich układów, a także stabilności konstrukcji, by zapewniała bezusterkowe działanie przez długi czas. Podstawowym czynnikiem wpływającym na właściwe przygotowanie kotłowni parowej jest też kontrola jakości wody. Jakie warunki powinna ona spełniać? Sprawdźmy!
Dlaczego wysoka jakość wody jest tak istotna?
Dobra jakość wody, dostosowana do instalacji, w której się znajduje, gwarantuje bezawaryjną i długotrwałą eksploatację kotłowni parowej. Zapewnia ochronę urządzeń przed wytrącaniem się niekorzystnych osadów, pienieniem się wody, gromadzeniem mułów i różnych substancji organicznych, a także powstawaniem niszczącej korozji.
Przeczytaj również: Jakie testy musi przejść tektura przed dopuszczeniem jej do sprzedaży?
Źle przygotowana woda lub brak jej bieżącej kontroli, a co za tym idzie – zmiana jej parametrów na gorsze, mogą prowadzić nie tylko do zakłóceń w działaniu kotłowni parowej, ale też powodować uszkodzenia jej poszczególnych elementów. To z kolei wpływa na jej wydajność i żywotność. Naprawa kotłów jest natomiast wymagającym czasowo i finansowo procesem, dlatego warto regularnie sprawdzać stan wody.
Przeczytaj również: Jak rozpoznać wysokiej jakości oliwę z oliwek?
Jaka powinna być woda w kotłowni parowej?
W celu usprawnienia działania kotłów parowych istnieją odgórne normy określające jakość i parametry wody, które powinna ona spełniać. Wymagania te dotyczą:
wyglądu,
wartości pH,
przewodności,
kwasowości,
twardości.
Normy określają również zawartość różnych związków w wodzie, takich jak fosforany, wapń, sól, kwas krzemowy, miedź, żelazo czy tłuszcz. Ponadto istotnym czynnikiem jest całkowite pozbawienie cieczy jakichkolwiek substancji organicznych. W przeciwnym razie mogłyby się one w niej nadmiernie rozwijać i pokrywać ścianki wewnętrzne instalacji, osłabiając je i niszcząc.
Jak można wpłynąć na jakość wody do kotłowni parowej?
Woda zasilająca kotłownie parowe musi zostać odpowiednio przygotowana np. poprzez jej zmiękczenie, odgazowanie i chemiczne kondycjonowanie. Dopiero w takim stanie może być ona dostarczona za pomocą pomp zasilających do kotła. Metod poprawy jakości wody jest wiele, dlatego warto w tym celu korzystać z usług profesjonalnych firm, takich jak Marcor, które dokładnie analizują dostarczaną świeżą wodę i uzdatniają ją za pomocą rozmaitych preparatów korekcyjnych.
Sposób uzdatniania wody powinien być dostosowany m.in. do wydajności kotłowni, a także ilości kondensatu i pozostałych składników zawartych w cieczy. Wówczas woda może zostać poddana odżelazianiu, demineralizacji, zmiękczaniu, odsalaniu, odgazowywaniu oraz innym wybranym procesom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana